Chemické zbraně

Lepší obrana proti novičoku a sarinu? Čeští vědci učinili zásadní objev

Vladimír Hoť
Vladimír Hoť
Aktualizováno 20:54
1.10. 2019 20:19

Čeští vědci vyvinuli sloučeninu, která rychleji a účinněji rozkládá bojové chemické látky. Speciální prášek dokáže neutralizovat například novičok nebo sarin. Tento nervový plyn byl podle OSN použit před dvěma lety v Sýrii. Zabil téměř 100 lidí.

Pěna od úst, nemožnost se nadechnout, ztráta vědomí. Právě takové jsou první příznaky po zasažení nervovým plynem. Poslední takový útok měla zažít Sýrie před dvěma lety. Sarin zabil více než sto lidí.

 

"Útok nese známky dalšího záměrného použití chemických zbraní syrským režimem a jeho podporovateli," řekl v roce 2017 britský velvyslanec při OSN Matthew Rycroft.

 

Použití otravné látky loni zažila i Velká Británie. Cílem útoku novičokem byli dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera. O pár měsíců později se smrtící látkou otrávili další dva Britové.

 

Šíření neviditelného smrtícího zabijáka by mohla zabránit nová látka vyvinutá českými vědci z Ústavu anorganické chemie a Fyzikálního ústavu Akademie věd. Výzkum trval necelé dva roky. Nebezpečné chemické látky dokáže speciální prášek odbourat až třikrát rychleji než současné dostupné materiály.

 

Základem látky je oxid titaničitý, který běžně využíváme v domácnosti. Je to v podstatě běloba, která je třeba v zubní pastě nebo pleťových krémech.

 

 

"Látka vznikla spojením diamantových částic s oxidem titaničitým. Teprve v tom spojení funguje efektivněji než samotný oxid titaničitý pro rozklad bojových chemických látek," řekl pro TV Nova jeden ze spoluautorů nové metody Štěpán Stehlík z Fyzikálního ústavu Akademie věd.

 

Vědci vyvinutý nanokompozit má i další využití. Látka by mohla dekontaminovat třeba místa zamořená insekticidy, které se využívají například v zemědělství.

Související témata:
vbo TN.cz