Slovenská osada

Válka romských klanů! Létající kameny, zápalné lahve i střelba!

Martin Klícha
Martin Klícha
30.10. 2020 10:44
Téma:

Vypálené a rozbité domy, letající kameny i zápalné lahve, všude ostnaté ploty a zabarikádovaná okna. V obci na Slovensku zuří válka mezi romskými klany, která se navíc přesouvá i do okolí. Lidé se střetávají už i v obchodech či ve vlaku. Boje podle místních ukončí až smrt několika zúčastněných.

Ve slovenské obci Plavecký Štvrtok to vypadá jako na bojišti. Od ledna vzduchem létají kameny a skleněné lahve, agresivita mezi dvěma znepřátelenými rodinami se neustále stupňuje, už byli dokonce napadeni policisté, bojovou zónu navštívila TV Markíza.

 

Obě části osady odděluje improvizovaný plot, v jedné žijí původní obyvatelé, ve druhé lidé, kteří se přistěhovali. Zranění jsou na denním pořádku, v chaosu, který při bitkách vzniká, nikdo nedbá ani na malé děti rivalů.

 

Konflikt se rozhořel podle místních po bitce dvou chlapců, obě strany se teď viní z toho, že začínají další a další útoky. V osadě pravidelně zasahuje i policie, která řešila nejméně 98 trestných činů a 255 přestupků.

 

Dochází i k napadaní zasahujících. Jeden z aktérů byl dokonce odsouzen, vyvázl ale s podmínkou. Zasahující policista se podle Markízy podivil nad tím, že dostal takový trest v době nouzového stavu. "Nevím, kde žijeme, ale už jsem z toho znechucený," napsal na sociálních sítích.

 

 

Účastnit se bitek navíc podle místního starosty Radoslava Benkoviče přijíždějí i lidé z okolí, rvačky jsou organizované na sociálních sítích. Romové dokonce mají platit za munici v podobě kamení a skleněných lahví.

 

Útoky znepřátelených rodin se navíc přesouvají za hranice osady, k bitkám dochází ve vlacích a obchodech. Místní mají strach, někteří již byli napadeni, na další agresoři vytáhli zbraně. Obě strany si myslí, že mír není možný, protože ho druhá strana nepřijme. Svědectví místních a další informace najdete v druhé části reportáže TV Markíza:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz