Osobnost a zdraví

Libování si v sarkasmu může zabíjet, zjistili vědci. Výrazně škodí srdci!

Nemocné srdce - 2
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 20. 9. 2020
Téma:

Američtí vědci z University of Tennessee našli v nové studii spojitost mezi negativními povahovými rysy a rizikem opakovaných infarktů. Zjistili, že lidé, kteří si libují třeba v sarkasmu, více zatěžují svá srdce a zdraví obecně. Problémové jsou i další povahové rysy.

Výzkumníci zkoumali poměrně rozsáhlý vzorek lidí, kteří přežili první infarkt - celkem probádali 2300 různých případů. A zjistili, že u pacientů s "nepřátelskou povahou" bylo riziko, že je druhá srdeční příhoda zabije, vyšší než u těch ostatních.

 

Podle studie ti, kteří si libují v sarkasmu, jsou cyničtí, netrpěliví, podráždění nebo pohrdají ostatními, hazardují se svým zdravím. Riziko toho, že je do dvou let zabije druhý infarkt, je u nich podle vědců totiž podstatně vyšší. Nejspíš proto, že držení se negativních emocí vytrvale zatěžuje jejich zdravotní stav.

 

S tím podle studie, z níž cituje britský Daily Mail, souvisí také to, že lidé, kteří jsou nepřátelští k okolí, méně hledí na svou vlastní životní pohodu, více kouří, pijí alkohol a obecně nehledí na svůj životní styl a jídelníček.

 

 

Vědci nepřátelskost účastníků studie změřili na jejím začátku osobnostním testem a následně pacienty další dva roky sledovali. Na konci tohoto období pak porovnali jejich skóre z testu s tím, kolik z nich po dobu 24 měsíců přežilo. A objevili spojitost.

 

"Útočným jedincům se pomaleji sráží krev, mají vyšší hladinu adrenalinu i cholesterolu a srdce jim více reaguje," cituje z práce lékařský portál European Journal of Cardiovascular Nursing (Evropský žurnál kardiovaskulární péče).

 

Dřívější výzkumy naopak ukázaly, že lidé s optimistickým pohledem na svět mají oběhovou soustavu zdravější - s nižší tepovou frekvencí i krevním tlakem. A také s menším množstvím stresových hormonů.

Související témata:
TN.cz