Domácí

Půl milionu Čechů trápí srdeční arytmie. Většina o tom ani neví

V České republice žije odhadem půl milionu lidí se závažnou poruchou arytmie. Většina o tom navíc ani neví. Každým rokem přibývá dalších 11 tisíc pacientů. Podobné je to také s cévní mozkovou příhodou, kterou prodělá ročně kolem 40 tisíc lidí.

Jan Dohnálek je jedním z těch, které postihla cévní mozková příhoda. Měsíc ležel v kómatu a pak se prý jeho život obrátil o 180 stupňů. "Mně se stala v 49 letech, byl jsem na nějaký konferenci, vztyčil jsem se a padl jsem a víc už si nepamatuju, pak až za měsíc jsem se probudil v nemocnici, nemluvil jsem, nepsal jsem,“ vzpomíná Jan Dohnálek.

Cévní mozková příhoda je třetí nejčastější příčinou smrti na světě. V Česku ji každý rok prodělá na 40 tisíc lidí, z toho více než čtvrtina zemře. "Fibrilací síní v České republice odhadem dneska trpí kolem půl milionu lidí, každý rok jich přibývá přes 11 tisíc. Pokud trpí touto chorobou, tak mají až pětinásobné riziko vzniku právě cévní mozkové příhody,“ vysvětluje koordinátorka Ivana Plechatá.

Související obsah

K prevenci cévní mozkové příhody způsobené fibrilací síní pacientům pomáhá takzvaná antikoagulační léčba, která snižuje srážlivost krve a zabraňuje vzniku sraženin. "Pokud pacienti jsou včas diagnostikováni a včas zaléčení, tak snížení rizika mozkové mrtvice při fibrilaci síní je opravdu veliké,“ potvrzuje předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart.

Podle průzkumů o této diagnóze neví v Evropě až 40 procent nemocných. 20 procent lidí v Česku se pak vůbec neléčí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz