způsob přenosu

Koronavirus dostal nové jméno. Pět nakažených ve francouzských Alpách

Hana Mikulková
Hana Mikulková
Aktualizováno 8.2. 2020 21:43
Téma:

V lyžařském středisku v Savojských Alpách se nakazilo koronavirem pět Britů. Mezi nemocnými je i jedno dítě. Počet nakažených v pevninské Číně vzrostl na 34 546.

Britové se nejspíš nakazili od krajana, který strávil 3 dny v Singapuru. "Hned poté přiletěl do Francie," řekla francouzská ministryně zdravotnictví Agnes Buzynová. "Nakažení nejsou ve vážném stavu," dodala.
 

Čínská národní zdravotní komise dala viru konečně oficiální název - nyní se v angličtině nazývá novel coronavirus pneumonia (NCP). Odkazuje tím na pneumonii neboli zápal plic, nemoc, ve kterou často nákaza vyustí a kvůli níž řada pacientů umírá.

 

Sociální sítě plní videa a tom, jak se čínské úřady snaží donutit lidi ke karanténním opatřením. Někteří nechtějí pochopit závažnost situace a karanténě se brání, úředníci pak musejí použít donucovací prostředky a umírněné násilí.

 

 

Lidé izolaci v karanténích zařízeních vzdorují, má jít totiž často o nedostatečně vybavená centra, kde chybí dostatek toalet, nejsou zásobena potřebným množstvím pitné vody, často zde není dostatek lékařů ani léků.

 

On-line reportáž

Epidemie koronaviru

21:10

Světová zdravotnická organizace vyšle do Číny mezinárodní tým, aby prozkoumal propuknutí koronaviru. Jak uvedl generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v sobotu na tiskové konferenci v Ženevě, vedoucí týmu odjede do Číny v pondělí nebo v úterý.

20:41

Konec oslav nového roku a volna – již tak kvůli nemoci prodlouženého o deset dní - bohužel znamená, že v pondělí opět spustí provoz řada firem a obchodů a zvýší se opět migrace lidí v Číně, což by mohlo jen přispět šíření koronaviru. Některé firmy se proto rozhodly svým zaměstnancům volno prodloužit, jiné jsou nuceny výrobu držet pozastavenou z důvodů nedostatku zaměstnanců i nedostatečné logistiky výroby, například chybějících dílů, které kvůli omezené přepravě v Číně nemají k dispozici. Také řada úředníků do práce nejde a bude své úkoly plnit z domova.

20:01

Patnáctého dne nového lunárního roku se v Číně pořádá Shangyuan neboli Festival luceren. Letos připadá právě na 8. února. V poslední den oslav se rozsvěcují papírové lucerny s papírky, skrývajícími přání štěstí a úspěchu. Mnohá čínská města dnes rozsvítila nejen malé lucerny, ale i velké světlené a reklamní tabule s povzbudivými slovy a požehnáním městu Wu-chanu, epicentru nového koronaviru.

 

Čínští vědci se snaží zjistit, jak se nákaza přenesla na člověka. Testy odhalily, že nositelem viru mohl být luskoun. Tento šupinatý savec může být mezihostitelem, přes kterého se virus přenesl z netopýra na člověka.

 

"Toto nejnovější zjištění bude mít velký význam pro prevenci a kontrolu původu virů," uvedli vědci v prohlášení. Luskouni jsou v Číně považováni za delikatesu a jejich šupiny jsou využívány v tradiční medicíně.

 

"Přesné závěry můžeme udělat, až porovnáme míru výskytu viru u jednotlivých živočišných druhů za pomoci dostatečně reprezentativních vzorků, což se v tomto případě téměř jistě nestalo," dodal Dirk Pfeiffer, profesor veterinární medicíny na Městské univerzitě v Hongkongu.

 

Vědci ale už testovali více než 1000 vzorků odebraných divokým zvířatům. Testy odhalily, že genetická sekvence viru přítomného v těle pacientů z Wu-chanu se v 99 procentech shodovala s koronavirem luskounů.

 

 

Za epicentrum nákazy je považován čínský trh, kde se prodávají mořské plody, ale také divoce žijící zvěř. Přenos koronavoru na člověka se stal zřejmě podobně, jako tomu bylo v případě SARS a MERS.

 

 

 

SARS se na člověka přenesl přes cibetky, které jsou další čínskou delikatesou. Původním zdrojem ale byl místní druh netopýra. Přenos MERS mělo zapříčinit pojídání velbloudů. Původním zdrojem ale byl opět netopýr.

 

Expert Ian Lipkin řekl CBC News, že podobné viry se mohou objevovat každých několik let, pokud budou podobné trhy s divokými zvířaty stále pokračovat v prodeji. "Chci všechny takové trhy zavřít," dodal Lipkin.

 

Nejpašovanějším zvířetem světa se stal loni právě luskoun:

Související témata:
TN.cz