NEVRATNÁ ZTRÁTA

Záhada u Benešova: Z lesa mizí starobylé kameny, stěžuje si místní

Roman Dolejský
Roman Dolejský
Publikováno 19. 4. 2020
Téma:

Hluboké jámy, rozhrabaná hlína. Velké kameny, které na Benešovsku od nepaměti zdobí tamní hvozdy, v poslední době houfně mizí. A zůstává po nich jenom spoušť. Na místo se vydal i štáb TN.cz.

Petr Štěpánek miluje přírodu a lesy Benešovska. V krajině často trampuje a trénuje tam na ultraběh. “Narazil jsem tady na nádherné menhirové pole, které se táhne od Pozova až k Chotýšanům,“ popsal. Kameny v lesích vytváří krásné scenérie. Jejich ostře řezané hrany působí, jako by je opracovala lidská ruka.


V posledních týdnech si ale Štěpánek všiml, že kameny z lesů mizí. Podle něj se jedná až o desítky kusů. “Mám to tady v okruhu 50 kilometrů dost zmapované. Dost mě mizení kamenů znepokojilo. Přijde mi to velká škoda, velká ztráta pro Česko,“ řekl posmutněle.


Na místo vyrazil také štáb TN.cz. Cesta v lese u Milovanic vede do kopce. Pás balvanů přerušovaný dírami po těch, které někdo odvezl pryč, se táhne mezi stromy až k nízkému skalisku. Země je místy rozježděná, v jedné části zeje velká díra. Štěpánek štábu ukazuje, odkud zmizely tunové kameny, které si pamatuje ze svých obchůzek.

 

 

Podobně tomu bylo i v další lokalitě u Postupic, kde Štěpánek přivedl reportéry k díře v zemi u lesního posedu. V místě podle něj byly dříve tři veliké kameny. “Všechny kameny v okolí začaly mizet asi před týdnem, 14 dny,“ přiblížil.


V obou oblasteh se mělo jednat o dost velké a těžké balvany či kusy skály, které člověk sám neunese. Jsou tam vidět stopy od širokých kol, v okolí jsou pokácené stromy. Krásná přírodní scenérie je pryč.

 

Podle odborníku se nejedná přímo o prehistorické menhiry opracované lidmi, oblast má přesto zajímavou a bohatou historii.

 

 

“Na Posázaví bylo mnoho pravěkých osídlení. Někteří lidé tvrdí, že tady byla hlavní obchodní stezka pro zlato a sůl. Hlavně u Sázavy se těžil mramor, z něhož se dělaly šperky, které se objevily až ve Středomoří,“ popsal fotograf Michal Selinger. Také podle něj je velká škoda, že kameny z lesů mizí.


V lokalitě Bílý kámen, která se nachází vzdušnou čarou asi 20 kilometrů od Postupic u města Sázava, se mramor těžil už před tisíci lety, dobývání pokračovalo až do středověku.

Je ve vašem okolí přírodní útvar v ohrožení, nebo již zmizel působením člověka? Piště nám na zpravy@nova.cz

TN.cz