Zálohujme

Příroda zamořená plasty. Je to i naše budoucnost?

Města zaplavená plasty, papíry a plechovkami… Zničená příroda a odpadky všude kolem nás. I to může být vize naší přírody během několika let. Krajinu kolem nás si ničíme my sami. Přitom není vůbec složité se takové budoucnosti vyhnout.

Dokážete si představit, že byste se vydali na písčité pláže do Chorvatska a čekalo tam na vás nemilé překvapení v podobě plastů poházených okolo vás? Naštěstí to tam tak v současnosti nevypadá. Jedním z důvodů je i to, že zálohový systém v Chorvatsku funguje od roku 2006. Tamní obyvatelé třídí obalové materiály velmi pečlivě: Míra návratnosti plechovek a plastových lahví dosahuje až 90 %.

Související obsah

Vraťme se k situaci v Česku. Pokud se plechovky a plastové lahve nevytřídí a dostanou se na skládku nebo do naší přírody, zůstávají v naší krajině několik desítek až stovek let. Přitom bychom je mohli využívat mnohem lépe. Jejich spalování je ekonomicky nehospodárné, umístění na skládku zase odsouvá problém do budoucna. Přitom plastové lahve mají mnoho pozitiv, zároveň se jedná také o výborný materiál k recyklaci.

"Polyethlylentereftalát, neboli PET materiál, je pevný, téměř nerozbitný a přitom lehký materiál. Díky nízké propustnosti kyslíku dobře chrání obsah, a pro uchování potravin je bezpečný," říká Vladimír Kočí, děkan FTOP VŠCHT v Praze.

Související obsah

Každý rok do české přírody vyrazí stovky dobrovolníků, aby vyčistili naši přírodu a odnesli plasty a plechovky tam, kam patří, tedy do třídicích kontejnerů. Tak ale dělají práci za nás za všechny.

 
Řešení nabízí zálohový systém: Čisté "petky" by se vracely do oběhu, zpracovaly by se na granulát v potravinářské kvalitě, ze kterého by mohly být vyrobeny zase "petky". V současné době v Česku skutečná cirkulární recyklace "z lahve do lahve" neprobíhá. Plasty se recyklují z velké většiny pouze jednou, a pak stejně končí ve spalovně nebo na skládce.

Související obsah

Pokud nás dostatečně nemotivuje čistá příroda, může nám pomoci zálohový systém, ten funguje následovně:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz