nebezpečná nákaza

Mezi běženci se šíří tuberkulóza. Nejsme očkovaní, varují lékaři!

Téma:

Mezi běženci, kteří v posledních měsících přicházejí do Evropy, se šíří tuberkulóza. Podle webu idnes.cz to tvrdí někteří lékaři. Podle nich se tuberkulóza objevuje tam, kde se ji dříve povedlo vymýtit.

„Ve statistikách se to ještě nemělo šanci projevit, ale kolegové lékaři, kteří se nemocí zabývají, letos říkají, že vnímají nárůst počtu nemocných,“ říká pro idnes.cz lékař Rolando Arias. V Česku se proti TBC děti neočkují od roku 2009, novorozenci od roku 2010.

 

Lékaři tak navrhují, aby všichni uprchlíci z rizikových lokalit jako jsou země východní Evropy či Afriky prošli preventivním rentgenovým vyšetřením, případně tuberkulinovým testem, který zákeřnou nemoc dokáže odhalit. A nejsou sami, s podobnými problémy se potýká velká část Evropy.

 

 

Markantní je to v zemích, kde se natrvalo usadí větší množství migrantů, například v Německu. Podle vyjádření tamních lékařů je nadpoloviční většina pacientů TBC ze zahraničí, především z výše zmíněných lokalit. Podobně je to ve Velké Británii.

 

"Naše odborná lékařská společnost se tomu chce vyhnout, proto jsme v souvislosti s uprchlíky navrhli opatření, jak Česko chránit,“ říká Stanislav Kos z České pneumologické a ftizeologické společnosti s tím, že běženci z rizikových zemí, u kterých nákazu zjistí, by místo do utečeneckého tábora putovali do nemocnice.

Související témata:
TN.cz