Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

reportáž

Mohou za NEVĚRU hormony? Podívejte se, co zjistili vědci?

Nevěra
Zdroj: Thinkstockphotos

Co může za to, že jsme nevěrní? Vědci při experimentech na hlodavcích, zjistili zajímavá fakta. Podívejte se na reportáž.

Je člověk monogamní? Otázka, na kterou dosud nikdo nenašel jednoznačnou odpověď, teď začala zajímat i vědce. Jejich první zjištění vás možná překvapí. Vše nasvědčuje tomu, že za "nevěru" mohou totiž hormony.

 

Vědci z Atlanty zkoumali hlodavce, přesněji jejich vztahy. Zjistili, že zatímco žijí volně v přírodě, jsou monogamní, tedy jsou věrni jednomu partnerovi. Když je však zavřeli do klecí a podávali jim hormony, jejich chování se výrazně změnilo. Hlodavci začali být nevěrní.

 

"Zaměřili jsme se na jednotlivé části jejich mozku. Když jsme hormony blokovaly některé receptory, z těch „poslušných“ věrných zvířat se stala přelétavá," říká o experimentu psychiatr Larry Young.

 

 

Za nevěru hlodavců může vazopresin, hormon, který se nám tvoří v těle. Když je v normě, je to v pořádku. Při výkyvech hrozí nejen zdravotní problémy, ale podle expertů i touha po nevěře. Stejné části mozku, které jsou zodpovědné za věrnost, mají na starosti i závislosti. Více se můžete dozvědět v reportáži ZDE.

 

S věkem hladiny hormonu klesají, tedy čím jsme starší, tím jsme věrnější.Vědci vědí prozatím i to, že k nevěře máme sklon více večer a v noci, v tu dobu se zmíněný hormon tvoří o něco víc. Výzkum je ale stále pouze v počáteční fázi. Nyní se vědci pokoušejí dokázat, že to, co platí u hlodavců, se vztahuje i na lidi.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Dcera (26) zjistila krutou pravdu: "Manžel spí s mou matkou!"

Šokující odhalení: Jakmile se podíval na tuto fotku, okamžitě zažádal o rozvod

Na svatbě se přiznala k nevěře a muž ji za to polil alkoholem a zapálil!

vem / TV Markíza