Maso ze zahraničí

Mor prasat děsí Česko! Veterináři varují před dovozem vepřového

Prasata
Zdroj: Profimedia
Jan Pánik
Jan Pánik
Publikováno 8. 8. 2019

Státní veterinární správa vydala varování před dovozem vepřového masa z některých zemí střední a východní Evropy do Česka. Důvodem je šíření afrického moru prasat (AMP). Podle veterinářů hrozí přenos nákazy prostřednictvím masa zejména z domácích porážek.

Nákaza se objevila na Slovensku, zhoršující situace je také v Maďarsku, Bulharsku a Polsku. To podle Státní veterinární správy představuje pro Česko zvýšené nebezpečí, proto varuje před dovozem masa.

 

"Vzhledem k tomu, že jedním z rizik šíření afrického moru prasat je přenos nákazy prostřednictvím masa a masných výrobků z vepřového, chtěli bychom apelovat na české občany, aby se vyvarovali přivážení popsaných potravin pro vlastní spotřebu do ČR," varuje ředitel veterinární sekce Státní veterinární správy Petr Šatrán.

 

Právě výskyt nákazy na Slovensku je pro české spotřebitele největší problém. "První pozitivní nález AMP u domácích prasat zde byl zaznamenán 24. července, druhý pak 30. července. V obou případech se jednalo o drobnochovy, přičemž lokality jsou od sebe vzdáleny asi 5 kilometrů," vysvětluje mluvčí veterinářů Petr Vorlíček. Další případy se podle něj zjistili o týden později.

 

 

I přes mnohá opatření se dosud nedaří nemoc zlikvidovat. Naopak v dalších členských státech Evropské unie se rozšiřuje. V souvislosti s tím také nadále platí mimořádná veterinární opatření, která zakazují přivážení loveckých trofejí ze zemí zasažených africkým morem do Česka. Dále se nesmí dovážet seno a sláma ze stejných zemí pro chovy prasat domácích.

 

"Africký mor prasat je přenosný pouze na prasata (domácí i divoká) a není přenosný na člověka. Nicméně může mít vážné ekonomické dopady v chovech prasat," dodávají veterináři.

TN.cz