Naděje žije

Muži jsou uvězněni v jeskyni už týden! Našli jejich věci, čeká se na zázrak

Záchrana jeskyňářů v Polsku
Zdroj: tvnoviny.sk
Zásah v jeskyni je pro záchranáře extrémně náročný
Eva Pavelková
Eva Pavelková
22.8. 2019 8:01
Téma:

Uplynul týden od chvíle, kdy speleologové uvízli ve Velké sněžné jeskyni v polských Tatrách. Záchranáři vědí, že s každou hodinou se šance na záchranu snižují, zároveň ale věří, že muže najdou živé. Objevili část jejich výstroje a prý už jsou jeskyňářům blízko.

"Nejtěžší je dostat se k nim, je to úplně nejtěžší část naší práce. Až je najdeme, uvidíme, jaký postup zvolíme. Všechno záleží na tom, jaká bude situace přímo na místě. Zda na místě budou, zda žijí, nebo ne," uvedl náčelník horské služby na polské straně Tater Jan Krzystof pro TV Markíza.

 

Záchranáři si uvědomují, že s přibývajícími dny se šance na záchranu mužů snižují. Bez kontaktu s nimi jsou už týden, našli ale část jejich výstroje. Vypadá to, že se muži zbavovali věcí, které v úzkém prostoru překáží. "Zda si s sebou brali nějaký vak, nedokážu říct," sdělil slovenský záchranář Peter Nemec.

 

Speleologové uvízli v hloubce 500 metrů pod vchodem do jeskyně, kde panují podmínky, které si běžný člověk nedokáže ani představit. "Je tam velmi zima, vlhko a jsou tam hluboké studně, úzké meandry. Jen do pracoviště, kam jsme se dostali, se jde čtyři hodiny a pět hodin zpět," doplnil Nemec.

 

Odborníkům se od začátku záchranné akce podařilo rozšířit asi osm metrů chodeb. Problém je také v tom, že 24 kilometrů dlouhá jeskyně je málo probádaná. Speleologové, kteří v ní uvízli, nebyli připraveni na takové komplikace - nemají s sebou dostatek zásob ani teplého oblečení.

 

 

 

"Hrozí podchlazení a v nejhorším případě smrt. Jsme na nejkratší cestě k nim, stále věříme, že jsme už velmi blízko," prohlásil Krzystof. Každý den se z oblasti ozve několik výbuchů, jak se pyrotechnici snaží prorazit cestu k uvízlým jeskyňářům.

 

Polským záchranářům pomáhali také slovenští kolegové, kteří teď ale odjíždí domů. V současnosti chtějí na místě pracovat jen místní specialisté. Slovenští horští záchranáři tak budou čekat, zda jejich pomoc ještě bude potřeba - v takovém případě se znovu vrátí.

 

Dva jeskyňáři vyrazili ve čtvrtek prozkoumat Velkou sněžnou jeskyni, která se nachází na polské straně Tater. Jde o nejdelší a nejhlubší jeskyni v Polsku, která je propojena složitým systémem propastí a chodeb. Muži po deštích uvízli v jedné takové úzké chodbě a nikdo netuší, v jakém jsou stavu.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz