sezóna snů

Máte hromadu hub? Prodejte je! Pozor ale, hrozí i tučné pokuty

Téma:

Houbaři v těchto dnech hlásí sezónu snů. Nejenže si vylepšují jídelníček, ale na houbách se dá docela dobře vydělat - za jeden den třeba i několik stokorun. Houby ale samozřejmě nemůže prodávat každý, i tento obchod podléhá poměrně přísným pravidlům.

Houbaři mají tento měsíc opravdové žně. Stačí chvilička a nasbírají plné košíky, někteří chodějí do lesa dokonce i s přepravkami.

 

Protože lidé své úlovky nestíhají jíst, z houbaření se stává spíš pprostředek, jak si vydělat nějaké peníze navíc. I tady jsou ale pravidla. "Musíte mít osvědčení," varuje Veronika Krejčí z Krajské hygienické stanice Hradec Králové.

 

 

V praxi to znamená složit ústní a písemnou zkoušku ze znalosti hub a také prokázat, že máte v pořádku zrak. Houby se smějí prodávat pouze čerstvé, dokonale očištěné. Běžní houbaři pak své úlovky mohou prodat specializovaným výkupnám.

 

Abyste si pochutnali na čerstvých houbách například v restauraci, i za tím je poměrně složitý legislativní proces. Alespoň prodejce by měl mít složené zkoušky. Někteří hospodští ale zákon obcházejí. Za porušení předpisů může Státní zemědělská a potravinářská inspekce uložit pokutu a to až v řádu desítek tisíc korun.

Související témata:
Filip Pultar/ lud TN.cz