Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

pád vrtulníku

Ve vrtulníku zemřel záchranář Michal. Skvělý chlap, píší přátelé

Na Náchodsku se v pátek zřítil vrtulník - při havárii přišli o život dva lidé. Jeden z nich byl dlouholetý záchranář Michal. Kolegové z horské služby na svého kamaráda vzpomínají jako na skvělého chlapa. Případem se zabývá policie.

Při pádu malého vrtulníku u Slavoňova na Náchodsku v pátek dopoledne zemřeli dva lidé. "Na místě byla nalezena dvě mrtvá těla," potvrdil mluvčí zdravotnických záchranářů Ivo Novák.

 

Jedním z mrtvých byl záchranář a dlouholetý člen Horské služby Jizerské hory Michal Beneš. "Michale, kamaráde, vzpomínáme!" napsala Horská služba ČR na facebooku. Na kolegu a kamaráda vzpomínají i jeho kamarádi a známí. "Stále nemohu uvěřit. Michale, budeme všichni vzpomínat," napsala Jana. "Béno, drže se tam nahoře. Byl jsi skvělý chlap," napsal Jaroslav.

 

"Se smrtí se setkáváme často. Stále se s ní neumíme smířit a pro každého jednoho z nás je složité se s ní vyrovnat. Dnes jsme se se smrtí setkali ve vlastních řadách a je nám těžko," truchlí nad smrtí kolegy Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje.

 

"Pomáhal nám při záchraně desítek lidských životů, byl obětavý, profesionál každým kouskem svého srdce. Měli jsme ho rádi. Jeho se už po nehodě bohužel zachránit nepodařilo. Upřímnou soustrast rodině a všem pozůstalým. Kdo jste Michala znali, věnujte mu vzpomínku. Bude nám chybět," vyjádřili smutek liberečtí záchranáři na facebooku.

 

Mluvčí policie Ondřej Moravčík uvedl, že lidé zahynuli v troskách vrtulníku. Stroj byl podle něj pětimístný, hasiči původně hovořili o čtyřmístném vrtulníku. Policie nyní zjišťuje, odkud helikoptéra letěla a další okolnosti nehody.

 

114

GALERIE: Nehoda vrtulníku na Náchodsku

Zdroj: TV Nova

Nehoda vrtulníku na Náchodsku - 1

Hodnocení:

 

Vrtulník spadl v místní části Slavoňova Blažkov. "Při příjezdu hasičů stroj hořel. Místní lidé se jej snažili uhasit hasicími přístroji, což nestačilo. Hasiči oheň zlikvidovali vysokotlakým proudem vody," potvrdila mluvčí hasičů Martina Götzová.

 

Stroj patří soukromé společnosti DSA z Prahy. "Vrtulník Enstrom 480 byl provozován společností DSA a prováděl výcvikový let na trati Hradec Králové - Nové Město nad Metují a lety v prostoru. Na palubě vrtulníku byli dva členové posádky," potvrdila firma. Vedení a zaměstnanci společnosti zároveň vyjádřili soustrast rodině a přátelům letové posádky.

 

"V této chvíli nemáme žádné další informace o okolnostech letecké katastrofy a úzce spolupracujeme s příslušnými orgány za účelem zjištění příčin nehody," dodali zástupci firmy.

 

 

Vrtulník havaroval uprostřed pole asi 200 metrů od posledního obytného domu v obci. Oheň úplně zničil prostor pro posádku a motorovou část. Škody na jiném majetku pád stroje podle hasičů nenadělal.

 

"Co jsem slyšel od lidí, tak kroužil ve větší výšce a pak to vzal kolmo dolů," popsal situaci na místě starosta Slavoňova Michal Suchánek.

 

Trasa letu vrtulníku před pádem:

 

Byli jste svědky pádu vrtulníku? Máte fotky nebo video? Ozvěte se nám na email zpravy@nova.cz nebo volejte na číslo 606 090 909

 

Vrtulník Enstrom 480 B amerického výrobce Enstrom Helicopter je jednomotorový čtyřmístný vrtulník celokovové konstrukce. Poháněn je jedním třílistým nosným rotorem a jedním dvoulistým vyrovnávacím rotorem.

 

 

Dolet vrtulníku činí až 470 kilometrů, maximální vzletová hmotnost stroje je asi 1360 kilogramů. Vrtulník se používá pro přepravu cestujících, výcvik pilotů, filmování či pozorovací lety.

pan tn.cz / ČTK