Nemocnost stoupá

Na Ostravsku řádí černý kašel! Nakazili se i pracovníci nemocnice

Černým kašlem se v Moravskoslezském kraji letos nakazilo 57 lidí, to je 2,5krát více než loni. Nákaza se šíří zejména na Ostravsku a Opavsku. V jedné z ostravských nemocnic se nakazila více než desítka zaměstnanců. Jsou doma a léčí se antibiotiky.

Rýma, slzení a hlavně dusivý kašel, tak se projevuje nemoc, která teď v Moravskoslezském kraji řádí ve velkém. "Oproti loňsku stoupla nemocnost 2,5krát," uvedla ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Ostravě Irena Martinková.

 

Nakažených černým kašlem je už 57 lidí. "Převládají onemocnění u dospělých, ale zaznamenáváme také případy onemocnění u dětí. Zdrojem nemoci byli zpravidla rodiče nebo prarodiče," doplnila Martinková.

 

Nemoc postihuje všechny věkové skupiny, nejtěžší průběh bývá ale u dětí do jednoho roku. "U těch malinkatých dětí se jedná o neočkované děti, o děti odmítačů očkování," vysvětlila hygienička. Děti se očkují od 9. týdne věku a s přibývajícími lety imunita klesá.

 

 

"Stav pro ty malé neočkované děti není bezpečný. Běžně se nemoc vyskytuje ve vlnách, byla tady, je a samozřejmě bude," prohlásil primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice Jan Boženský. Proto lékaři doporučují i nastávajícím maminkám, aby se nechaly očkovat.

 

Mezi nemocnými jsou i zaměstnanci Vítkovické nemocnice. "Konkrétně šlo o 14 zdravotnických pracovníků, kteří byli léčeni antibiotiky, v domácí izolaci," informovala mluvčí nemocnice Lucie Drahošová.

 

"To onemocnění má poměrně dlouhý průběh. Pokud není včas léčeno, má člověk potíže s dráždivým kašlem šest až osm týdnů," sdělila Martinková. Charakteristickými projevy jsou záchvaty typického křečovitého kašle - u dospělých při nich dokonce může dojít ke zlomení žebra.

 

 

"V této věci úzce spolupracujeme s krajskou hygienickou stanicí, nad rámec povinných opatření jsme zavedli plošný preventivní screening všech zaměstnanců a také zařazujeme nabídku bezplatného očkování," ujistila Drahošová.

 

Ročně tohle bakteriální onemocnění zasáhne zhruba pět set lidí. V roce 2014 se nakazilo přes 2500 Čechů.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Lucie Cochlarová/epa TN.cz