skandál

Na pohřbu Čáslavské byl kdekdo, dobrou kamarádku ale nepozvali

Věra Černá
Zdroj: Profimedia
Bývalá gymnastka Věra Černá

Česko se v pondělí naposledy rozloučilo s legendární gymnastkou Věrou Čáslavskou. Vzpomínkové akce se zúčastnila celá řada osobností sportovní i politické scény. Někteří z nejbližších ale pozváni nebyli.

Na jevišti Národního divadla na držitelku sedmi zlatých a čtyř stříbrných medailí z Olympijských her vzpomínali současní i bývalí sportovci a další osobnosti, se kterými si Věra Čáslavská byla blízká. Rozloučení společně připravily Český Olympijský výbor, Ministerstvo školství a Úřad vlády.

 

Jak se ale později ukázalo, na některé dávné přátele si nikdo nevzpomněl. Podobně jako na zatím poslední mistryni světa v gymnastice Věru Černou. "Usedavě plakala, že si na ni nikdo z těch, od koho by to asi právem očekávala, vůbec nevzpomněl, natož aby ji pozval na rozloučení s její dávnou přítelkyní a sportovním vzorem, Věrou Čáslavskou," napsal do redakce TN.cz přítel Černé Josef Čáp.

 

 

"Ke svému smutku a žalu měla minimálně 3 důvody – předně samotnou skutečnost, že zemřel jí blízký člověk. Za druhé, že byli pozváni mnozí sportovci, kteří ani neměli k paní Čáslavské žádné osobní pouto a podle mne konečně i proto, že už jí stěží někdo bude moci splnit příslib, že se paní Čáslavská přimluví za přijetí druhé Věry do Olympijského výboru či svazu. Moc o to stála už proto, že nemohla kvůli zranění prokázat své kvality na olympiádě v Moskvě, když rok předtím porazila už tehdy legendární rumunskou soupeřku," vysvětlil Čáp.

 

Věra Černá v roce 1979 vyhrála zlatou medaili na mistrovství světa v gymnastice. Tehdy jí bylo šestnáct let a ovládla soutěž na kladině. Jenže o rok později přišel vážný úraz. Při tréninku si zlomila obratel a praskly jí dvě plotýnky. Pro nadějnou gymnastku to znamenalo konec kariéry. To vše se stalo pouhý týden před odletem na olympiádu v Moskvě.

 

 

Hrozilo, že skončí na vozíku, jen díky odhodlání a pravidelnému cvičení se dala dohromady. Jenže o pár let později přišla další rána, v roce 2003 jí lékaři operovali nádor na mozku. Byl velký jako pěst a Černá byla po operaci v komatu a na několik týdnů zcela ochrnula. Levá strana těla se dodnes nevzpamatovala, pohybuje se ve velkých bolestech pouze o berlích.

 

 

Jenže ani tímto smutný osud kdysi úspěšné gymnastky, která má ve sbírce více než šest desítek medailí, neskončil. Před několika lety ji i přes vážné zdravotní problémy a postižení úřady prohlásily za zcela zdravou a sebraly jí veškeré příspěvky. Až následná medializace vedla k přezkoumání jejího zdravotního stavu a úřady nakonec uznaly, že udělaly chybu a přiznaly jí alespoň nejnižší stupeň postižení.

 

"Je mi převelice smutno ze všech těch zbytečných oslavných tirád a především z toho, jaká faleš čpí z mnohého dění okolo úmrtí a pohřbu. Věře Černé, které ještě lze pomoci a trochu jí ulehčit velice bědný život, mít s ní trochu soucit, to asi zase přijde, až kdysi tak slavná a cílevědomá sportovkyně jednou i ona odejde. Zas bude příležitost k oslavným projevům," zakončil Čáp.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

SMUTNÉ ZJIŠTĚNÍ: Jennifer Aniston nechce popel své zesnulé matky. Stále jí neodpustila?

SMUTNÁ NOVINA: Zemřela transgender herečka z kultovního snímku Pulp Fiction!

mom TN.cz