Katastrofa

Na Semilsku uhynulo množství dravých ryb, případ už řeší inspekce

Petra Štrunc Nevařilová
Petra Štrunc Nevařilová
Aktualizováno 18:16
25.5. 2021 18:06
Téma:

Velký úhyn ryb vyšetřují policisté ze Semilska. Rybáři tam na rybníku Roudný přišli minimálně o půl tuny candátů a cejnů. Podle rybářů je to záhada, protože zatímco úhyn kaprovitých ryb na jaře mohou způsobit virová onemocnění, v tomto případě se jedné hlavně o dravé ryby. Škoda je ve stovkách tisíc korun. Vyšetřování potrvá několik měsíců.

Pětiletá práce turnovských rybářů přišla nazmar. Z hladiny rybníka Roudný sesbírali přes půl tuny mrtvých candátů a cejnů. Domnívají se, že za úhynem ryb by mohla být otrava chemikáliemi.


"My jsme to v tuto chvíli předali policii, která přizvala i Českou inspekci životního prostředí a čekáme jak na rozbory ryb, tak na rozbor vody a uvidíme, co to bude. Na jaře bývá v rybnících virémie, dochází k úhynu kaprů, ale tady nám uhynuli candáti, což je pro nás záhadou," řekl předseda svazu rybářů Jaromír Dědeček.

 


Co je skutečnou příčinou masivního úhynu ryb, se teď snaží rozplést kriminalisté. Vyšetřování ekologické havárie potrvá několik měsíců.


"My jsme si v této souvislosti vyžádali znalecký posudek z oboru zemědělství a také odborná vyjádření české inspekce životního prostředí a krajské veterinární správy v Liberci. Na jejich základě pak rozhodneme o dalším postupu a konečné právní kvalifikaci," uvedla mluvčí policie Ivana Baláková.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
JH TN.cz TN.cz