Boj s živlem

Požár na Sibiři se nedá zvládnout a blíží se k obydleným oblastem!

Jan Pánik
Jan Pánik
Aktualizováno 8.8. 2019 12:22
Téma:

S rozsáhlým požárem milionů hektarů lesa na ruské Sibiři stále bojuje několik tisíc požárníků a vojáků. Armádu povolal ruský prezident Vladimir Putin už v minulém týdnu. Silný kouř dále dusí obyvatele desítek velkých měst. Podle ochránců přírody i odborníků úřady zaspaly.

Podle agentury Interfax se plocha lesních požárů jen za jeden den zvětšila o dalších 16 tisíc hektarů. Úřady tvrdí, že se hasičům a armádě daří s živlem bojovat za pomocí letadel a vrtulníků společně s pěšími jednotkami. Ruské Ministerstvo pro mimořádné události v pondělí uvedlo, že se požáry podařilo zmenšit o čtvrtinu, tvrdí agentura Reuters.

 

Federální agentura pro lesní hospodářství odhaduje zasaženou oblast na 2,5 milionu hektarů. S tím ale nesouhlasí Greenpeace. Podle nich nyní hoří více než 4,5 milionu hektarů lesa, zatímco ještě v pondělí to bylo pouze 4,3 milionu. 

 

"Plocha lesních požárů na Sibiři stále roste. A to i přes prohlášení guvernéra v Krasnojarském kraji Alexandra Usse, který tvrdí, že v jeho regionu došlo k zásadnímu obratu v boji proti ohni," napsal Greenpeace v úterních prohlášení.

 

 

Odborník na boj s požáry Anton Beneslavsky z Greenpeace poukázal na pomalou reakci úřadů. "Nyní už je to těžce zvládnutelné. Oheň je příliš velký," řekl pro portál Euronews a dodal, že situace může být nebezpečná pro místní obyvatele. Plameny se podle něj mohou nepředvídatelně rozšířit k obydleným oblastem.

 

Vyšetřovat úředníky v Krasnojarském kraji začala pro nedbalost také generální prokuratura. Podle vlády může být za rozšířením ohně také ilegální těžba dřeva. Pachatelé se zapálením lesa zřejmě snaží zahladit stopy. 

 

 

"Objevili jsme takové případy v Irkutském kraji, kde se zdá, že požáry mají zakrýt nezákonnou těžbu dřeva," řekl pro Reuters mluvčí generální prokuratury Alexander Kurennoy. Premiér Dmitrij Medveděv nařídil, aby veškerá technika, která se k tomuto účelu využívá, byla v případě dopadení zabavena a propadla státu.

 

GALERIE: Ničivé požáry na Sibiři

1
/
5
Zdroj: Profimedia
Ničivé požáry na Sibiři - 1

TN.cz