Rusko

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

Česko požádalo Rusko o pomoc s vyšetřováním explozí ve Vrběticích

V souvislosti s vyšetřováním výbuchů ve Vrběticích požádala Česká republika o právní pomoc Rusko. České úřady i nadále podezírají pracovníky ruské vojenské zpravodajské služby z útoku. "Úkony trestního řízení jsou prováděny nejen na území České republiky, ale také o součinnost bylo požádáno i několik evropských zemí. Pochopitelně byla žádost o právní pomoc odeslána i do Ruské federace. Nyní postupně získáváme a analyzujeme výsledky právních pomocí, které nám již byly doručeny," informoval ve středu dozorový státní zástupce Martin Malůš z Krajského státního zastupitelství v Brně.

Krátká zpráva

Soudní dvůr EU: Rusko je zodpovědné za vraždu Litviněnka

Za smrt Alexandra Litviněnka je zodpovědné Rusko, uvedl Soudní dvůr EU. Bývalý ruský agent, ze kterého se později stal občan Británie, zemřel v Londýně v roce 2006 na otravu poloniem. Vyšetřování Spojeného království v roce 2006 došlo k závěru, že zabití pravděpodobně schválil prezident Vladimir Putin. Rusko nadále odmítá jakoukoliv spojitost se smrtí svého bývalého agenta.

Krátká zpráva

Německo obvinilo Rusko z pokusu o předvolební kybernetické útoky

Německo se ohradilo proti pokusům Ruska ukrást zákonodárcům data, která podle něj mohla posloužit k přípravě na šíření dezinformací před nadcházejícími německými volbami, uvedlo v pondělí německé ministerstvo zahraničí. "Německá vláda má spolehlivé informace, na jejichž základě lze aktivity Ghostwriteru připsat kybernetickým aktérům ruského státu a konkrétně ruské vojenské zpravodajské službě GRU," řekla mluvčí ministerstva Andrea Sasseová. "Považuje tuto nepřijatelnou činnost za nebezpečí pro bezpečnost Spolkové republiky Německo a pro proces demokratického rozhodování a za silný tlak na dvoustranné vztahy", uvedla Sasseová.