migrantská krize

POZOR! Nadáváte na uprchlíky? Hrozí vám vězení, varuje policie!

Téma:

Aktuální uprchlická vlna s sebou nese i zvýšený počet různých nesouhlasných vyjádření na adresu migrantů, která si lidé nesdělují jen osobně, ale také na veřejných internetových fórech a sociálních sítích. Policie ČR nyní varuje, že tím mohou spáchat trestný čin.

Uprchlická krize, které čelí Evropa, vyvolává bouřlivé reakce. Již několik měsíců tak policisté přijímají prostřednictvím horké linky na hlášení závadného obsahu na webu, i oznámení od občanů, které se týkají právě uprchlíků.

 

"Za poslední dva měsíce jsme přijali více než sedmdesát oznámení, která jsme pečlivě prověřili a prověřujeme. Necelých třicet oznámení již bylo ukončeno s tím, že nebyl spáchán žádný trestný čin, ani přestupek. Deset oznámení odkazovalo na stránky, či obsah stránek, který je již předmětem konkrétního trestního řízení. V několika případech nevedlo oznámení k zahájení trestního řízení, ale kriminalisté ho rozpracovávají, a může v dohledné době vést k dalšímu trestnímu řízení," uvedl mluvčí Policejního prezídia David Schön.

 

 

Ve valné většině ale nebylo možné obvinit konkrétní osobu z trestného činu. Některá vyjádření jsou velmi kontroverzní a za hranou slušného chování, ale nenaplňují skutkovou podstatu některého z trestných činů. Do velké míry si pisatelé těchto extrémních vyjádření dopředu velmi dobře rozmyslí přesný obsah sdělení.

 

"V případě, že se člověk stane pachatelem trestného činu hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, či podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a bude odsouzen, hrozí mu až tříletý trest odnětí svobody," upozorňuje Schön.

 

"Na tento způsob nevhodné komunikace se zaměřují kriminalisté, specializující se na extremismus a počítačovou kriminalitu, v celé ČR a v případě, že prokazatelně dojde k porušení zákona, tak zasáhnou. Pro každého pisatele těchto nevhodných zpráv je určena informace, že internet není anonymním místem a nikdo není nedohledatelný a nepostižitelný." Zákon ale policii neumožňuje komentovat konkrétní případy, kdy bylo proti pisateli hanlivého výroku zahájeno trestní stíhání.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ŽAL A HNĚV CELÉHO SVĚTA: Neuvěříte, co s mrtvým tělíčkem dělají lidé na sociálních sítích

VIDEO: Holčička se natáčela den po dni. Potom přišlo něco strašlivého

Související témata:
TN.cz