koronavirus v čr

Nákaza se rychle šíří, Pelhřimovsko je na tom nejhůř. Dorazila tam armáda

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 9. 9. 2020
Téma:

Z okresu, kterému se koronavirus dlouho vyhýbal, se stal okres s největším nárůstem nových případů za poslední týden. Ohniskem nákazy na Pelhřimovsku nadále zůstává domov pro seniory v Humpolci, kde je více než třetina všech pacientů s Covidem-19 v okresu. Ve středu tam na žádost hejtmana dorazila i armáda.

Koronavirus v posledních dnech v Česku trhá rekordy. V úterý počet nově potvrzených případů poprvé od začátku epidemie přesáhl tisícovku. Poměrně dlouhou dobu nejhorší situace panovala v Praze, to už však nyní neplatí.

 

Podle údajů ministerstva zdravotnictví za posledních sedm dní přibylo nejvíc případů v okrese Pelhřimov. Na 100 tisíc obyvatel tam aktuálně připadá 102,35 nakažených koronavirem. Pro srovnání, v Praze je to 88,2.

 

 

Ohniskem nákazy na Pelhřimovsku je domov pro seniory v Humpolci, kde Covidem-19 onemocnělo přes 40 lidí, což představuje více než třetinu všech nakažených v okresu. Vzhledem k tomu, že značnou část pacientů tvoří personál domova, jeho provozuschopnost byla značně ohrožená.

 

 

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (ČSSD) proto v pondělí požádal Armádu ČR, aby na místo poslala několik svých příslušníků, kteří by s chodem domova pomohli. Ve středu proto do Humpolce dorazilo 15 vojáků. Většina z nich bude asistovat při péči o seniory, zbylé čekají dekontaminační práce.

 

Za 24 hodin (platné k úternímu podvečeru) na Vysočině přibylo 40 nových případů. Největší nárůst zaznamenalo Třebíčsko, kde laboratoře potvrdily onemocnění 16 lidem. Celkem je nejvíc nakažených na Jihlavsku.

 

TN.cz