Myši ve vesmíru

NASA vysílá do vesmíru nové astronauty. Svalnaté supermyši!

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Publikováno 5. 12. 2019
Téma:

Na Mezinárodní vesmírnou stanici zamíří raketa se speciálním nákladem. Vědci geneticky upravili myši, aby mohly letět na vesmírnou stanici a pomoci ve výzkumu, jak funguje stav beztíže na tělo člověka. Tyto "supermyši" budou dělat společnost astronautům, kteří stovky kilometrů nad zemí opravují stroj na výzkum temné hmoty a antihmoty za desítky miliard korun.

Ve vesmíru myši stráví čtyřicet dní, vliv stavu beztíže na jejich kosti budou pak vědci zkoumat pod speciálním rentgenem. Geneticky upravené myši mají oproti normálním myším dvojnásobné množství svalové hmoty.

 

"Tyto myši jsou geneticky upravený druh. V podstatě jsou úplně normální, až na gen kódující myostatin. Myostatin je protein, který cirkuluje v krvi a spolurčuje kolik svalů budeme mít," vysvětlil profesor Se-Jin Lee z University v Connecticutu, který na jejich genetické úpravě pracuje už od roku 1990.

 

 

"Do vesmíru pošleme tři skupiny myší. První skupina bude kontrolní, bez genetické úpravy a po návratu je nebudeme vůbec léčit. Další skupina budou geneticky upravené myši. Třetí skupinou budou normální myši, kterým dáme experimentální lék, který způsobí růst svalů," upřesňuje Lee.

 

Cílem výzkumu je nejen předcházet problémům se zdravím kosmonautů, ale i obecně porozumět svalové degeneraci u stárnoucí populace a u lidí se svalovou atrofií.

TN.cz