Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Umělé oplodnění

Nejstarší matka na světě: Indka Daldžindar (72 let) porodila syna

Nejstarší matka na světě
Zdroj: Profimedia, AFP PHOTO / NATIONAL FERTILITY CENTRE
Zřejmě nejstarší rodiče na světě se svým synem

Ve svých 72 letech se Indka Daldžindar Kaurová poprvé stala matkou. Žena a její devětasedmdesátiletý manžel podstoupili umělé oplodnění. Chlapeček Arman se rodičům narodil 19. dubna. S výsledkem své práce se teď pochlubila klinika umělého oplodnění v indickém městě Hisar.

Pár z indického města Amristar Daldžindar Kaurová a Mohinder Singh Gill se vzal v říjnu 1970. Daldžindar se ale nedařilo otěhotnět. V roce 2013 se proto rozhodli pro umělé oplodnění. Po dvou neúspěšných pokusech v červenci loňského roku žena skutečně otěhotněla.

 

"Všichni mi říkali, abych dítě adoptovala, ale já jsem nechtěla. Věřila jsem v boha a věděla jsem, že mi jedou dítě dá. A teď vyslyšel mé modlitby," řekla šťastná matka deníku The Times of India. I přes vysoký věk se neobává, že by s manželem nezvládli výchovu. "Bůh nám dal Armana Singha a my jsme tu, abychom se o něj starali. Nemyslím, že s jeho výchovou bude nějaký problém. Půjde do dobré školy," je Daldžindar přesvědčená.

 

"Bylo to ponižující nebýt schopen zplodit dítě, to bezpochyby. Ale furt jsme se akorát hádali a vůbec jsme neměli čas to promyslet. Když jsme před lety už měli více času, rozhodli jsme se, že se o dítě znovu pokusíme," uvedl otec dítěte pro noviny Hindustan Times. Podle lékařů měla žena částečně zablokované vejcovody, ale kvůli špatné úrovni zdravotnictví na to nikdo včas nepřišel.

 

 

O klinice se dozvěděli díky podobnému úspěchu, který se jí povedl v roce 2006. Tehdy sedmdesátiletá Indka porodila holčičku. Neoficiálně se stala nejstarší matkou na světě, Daldžindar ji teď v tomto směru překonala.

 

Jenže vzhledem k špatné úrovni státní správy v Indii v době narození obou žen se jejich věk nedá nezávisle ověřit. Oficiálně tak rekord zřejmě zůstane Španělce Maríi Bousadové, která v roce 2006 porodila jako šestašedesátiletá.

 

 

 

"Ta žena za mnou přišla v roce 2013, když se o nás dočetla v novinách," uvedl pro list Hindustan Times lékař Anurag Bishnoi, který umělé oplodnění prováděl. "Máme s umělým oplodněním starších žen velmi dobré výsledky, ale ne každý je k početí v dobré kondici. A ona od pohledu vypadala velmi slabě, takže jsem ji poslal ke kardiologovi, aby proceduru schválil. Nařídili jsme také spoustu dalších testů, abychom zjistili, v jaké kondici je," dodal doktor s tím, že výsledky vyšly ženě dobře a tak se lékaři rozhodli dát jí šanci a o umělé oplodnění se pokusit.
 

vbo TN.cz