klíšťová encefalitida

Nejvyšší riziko nákazy! Klíšťata mají vrchol sezóny, vakcíny nejsou

Klíšťata - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

O víkendu bude podle předpovědi platit nejvyšší riziko napadení klíšťaty. I teď by bylo podle odborníků vhodné se nechat očkovat, zájemci ale mají smůlu - vakcína má v Česku výpadek až do poloviny června.

Klíšťata jsou na vrcholu sezóny - právě současné počasí jim vyhovuje více než horké a suché leto. V sobotu a neděli bude aktivita klíšťat podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a Státní zdravotního ústavu (SZÚ) na 10. stupni, tedy nejvyšším.

 

 

I teď by bylo podle lékařů možné a vhodné se nechat očkovat, vakcína proti klíšťové encefalitidě FSME-IMMUN pro dospělé má ale v Česku výpadek. Pro pacienty bude dostupná až polovině června. Na nedostatku se nejspíš částečně podílí i zvýšený zájem lidí o tuto vakcínu.

 

"Začátkem dubna se zpozdila výroba 65 tisíc kusů určených pro český trh," uvedla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Barbora Peterová. Podle lékařů je důležité očkovat nejen děti, ale i dospívající a dospělé. Platí, že čím starší člověk, tím má onemocnění závažnější průběh.

 

 

Klíšťová encefalitida neboli klíšťový zánět mozku může mít na zdraví těžké dopady, vede i k ochrnutí a může skončit i smrtí. "Infikovaná klíšťata tímto virem se vyskytují na 99 % území Česka. Případů nakažení přitom přibývá, protože klíšťata se s oteplováním přesunula i do vyšších poloh, kde dříve nebývala," uvedla Česká lékařská komora.

sei TN.cz