Domácí

Klíšťata už se po zimě probudila! Jak chránit sebe i mazlíčky?

Od pátku padaly v Česku teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v Neumětelích na Berounsku, 17,3 stupně Celsia. Celkově rekordy padly na 77 stanicích. A právě teplé, pro únor velmi netypické počasí, s sebou přináší i nečekané nebezpečí. Razantně totiž stoupla aktivita klíšťat.

Jak pro Martina, tak i pro Majdu sobotní venčení psích miláčků skončilo nemilým překvapením. Setkáním s drobným zvířátkem, které v žebříčku oblíbenosti pravidelně obsazuje poslední příčky - s klíštětem obecným.

"Byli jsme včera se známými venčit a Enča už na sobě měla klíště, fakt nás to překvapilo, takhle brzo," vypráví Martin. Pejskaři první letošní klíšťata na Královéhradecku objevili na loukách v blízkosti Labe.

I když je teprve půlka února, veterináře to nepřekvapuje. "Tady na Hradecku máme teď kolem devíti, deseti stupňů nad nulou, už jsou klíšťata aktivní," řekla veterinářka Hana Ráceková.

Související obsah

A tak už je prý nejvyšší čas na ochranu - jak zvířat, tak lidí. U psů a koček jsou účinné kapky nebo obojky, ty nelepší vydrží celou sezonu. "Některé vydrží čtyři měsíce, jsou i takové, které jsou účinné sedm až osm měsíců," popisuje Ráceková.

Proti borelióze u lidí zatím očkování neexistuje, proti klíšťové encefalitidě ano. Vydrží pět roků a jsou potřeba tři vakcíny. Chráněni jste už po druhé, která se aplikuje nejméně jeden měsíc po prvním očkování.

Kolik klíšťat ze sta je nakažených, je prý různé. "V některých endemických oblastech to je až 50 procent," uvedl Roman Prymula z České vakcinologické společnosti.

Související obsah

Změnou klimatu také stoupá nadmořská výška, kde mohou klíšťata přežívat. Bezpečně nejsou už jen na Sněžce nebo na Pradědu. "Už se vyskytují i ve výškách 1250 metrů nad mořem," doplnil Prymula.

Ideálním prostředím je pro něj vlhký les nebo louka. Jakmile se ho člověk nebo zvíře dotkne, klíště se reflexivně přichytne a ozubeným chobotkem se zavrtá do kůže. Pokud nejste očkováni, zbývá jen doufat, že právě to vaše není nakažené.

Filip Pultar/mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k ostrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz