živelní pohroma

Nepál pustoší záplavy a sesuvy půdy. Nejméně 40 mrtvých, obětí přibývá

Záplavy na severovýchodě Indie
Zdroj: Profimedia
Záplavy sužují i sousední Indii
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
12.7. 2020 8:25
Téma:

Tisíce vysídlených lidí a desítky mrtvých si vyžádaly přívalové deště v západním Nepálu, kde způsobily záplavy a sesuvy půdy. Mnoho dalších lidí je pohřešovaných, počet obětí tak může ještě stoupnout. V pohotovosti je i sousední Indie.

Jihoasijský stát Nepál již několik dní sužují prudké lijáky, které mají za následek mohutné sesuvy půdy a záplavy. Podle webu Deutsche Welle mají na svědomí nejméně čtyřicet mrtvých, po dalších lidech se pátrá. Jen v distriktu Myagdi zemřelo dvacet lidí a třináct je pohřešovaných.

 

"Záchranáři je stále hledají," uvedl Gyan Nath Dhakal, který je v čele distriktu, a dodal, že dalších padesát lidí muselo být evakuováno pomocí vrtulníků. Na záchranných akcích se podílejí i policisté a vláda zmobilizovala i armádu. Podle meteorologů budou vydatné monzunové deště v Nepálu trvat ještě tři dny.

 

 

Záplavy v důsledku monzunů jsou nedílnou součástí Nepálu kvůli horskému terénu a desítkám velkých řek. Každoročně postihnou i sousední Indii, která je nyní v pohotovosti. Minulý měsíc muselo v Ásámu na severovýchodě Indie své domovy opustit milion lidí, když rozvodněná řeka zaplavila přes dva tisíce vesnic.

TN.cz