MUSEL JEDNAT RYCHLE

Neuvěřitelný zákrok! Lékař si sám vyoperoval slepé střevo. FOTKY

Muž si sám odoperoval slepé střevo - 5
Zdroj: Vladislav Rogozov
Téma:

Mladého Leonida Rogozova zastihl na expedici v Antarktidě akutní zánět slepého střeva. Jako zkušený chirurg ihned poznal, že je nutná operace. Ve výpravě kromě něj však nebyl jiný lékař, a tak se rozhodl provést zákrok sám.

Sedmadvacetiletý Rus se spolu s dalšími jedenácti kolegy vydal v roce 1961 na expedici na Antarktidu. Během této výpravy ho však zradilo zdraví, nejprve byl jen unavený a zesláblý, postupně ale začal cítit bolest na pravé straně břicha. Na základě své lékařské praxe ihned poznal, že se jedná o zánět slepého střeva. Věděl také, že bez okamžité operace by mohlo střevo prasknout.


Těžká doba si žádá odvážné činy

Zákrok, který by v civilizovaném světě představoval rutinní záležitost, se v nehostinné polární oblasti zvrátil v obrovský problém. Navíc byl Rogozov jediným lékařem široko daleko. Absence lékařské pomoci a drsné přírodní podmínky ho nakonec dovedly k odvážnému a unikátnímu činu. Rozhodl se vyoperovat slepé střevo vlastníma rukama.

 

GALERIE: Muž si sám odoperoval slepé střevo

1
/
5
Zdroj: Vladislav Rogozov
Muž si sám odoperoval slepé střevo - 1


“Byl si vědom závažnosti situace, která se stala otázkou života a smrti. Mohl buď čekat na nepřicházející pomoc, anebo se pokusit sám sebe operovat,“ řekl v rozhovoru pro web bbc.com jeho syn Vladislav. Rogozov se rozhodl riskovat. Nevěděl, zda je vůbec možné, aby se sám odoperoval, neměl však jinou možnost.


Do svého deníku si zapsal dramatické pocity, které ho před operací sužovaly. O úspěchu operace velmi pochyboval. “Je to téměř nemožné, ale nemůžu jen složit ruce do klína a vzdát to.“

 


Před samotnou operací vypracoval Rogozov podrobný plán, jak bude zákrok probíhat. Svým kolegům rozdělil role, aby mu při operaci asistovali, instruoval je, aby mu píchli adrenalin a podávali operační nástroje. Rozříznout břicho a vyndat střeva si musel ale Rogozov sám. Operaci úspěšně ukončil po dvou hodinách.


“Ubozí asistenti! Podíval jsem se na ně a byli bělejší než jejich pláště. V nejobtížnější části operace jsem téměř omdlel. Bál jsem se, že umírám. Soustředil jsem se však jen na zákrok,“ zapsal Rogozov do svého deníku. Dále se svěřil, že i přes obrovský strach se dokázal ovládnout a zachovat si profesionální přístup.

 


Ke svým povinnostem se vrátil již za dva týdny od operace. Jeho dvanáctičelnná expedice měla za úkol vybudovat novou základnu na náhorní plošině Scirmacher Oasis.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Stav Martina Dejdara se zlepšuje. Objevila se jeho fotka po operaci

Slzy štěstí: Žena po operaci poprvé v životě slyšela svůj hlas

ike TN.cz