Padlo trestní oznámení

Nic nepodepsali, ale kandidují za SPD! Pět lidí to zjistilo až z lístků

Volební billboard SPD
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Nejméně pět lidí z volebního obvodu 2 v Praze 9 překvapily volební lístky do komunálních voleb. Našli se totiž mezi kandidáty Svobody a přímé demokracie Tomia Okamury. A to bez toho, aby s kandidaturou souhlasili. Případ už prošetřuje policie. SPD nakonec celou kandidátku stáhla.

Na redakci TN.cz se obrátil muž, který mezi kandidáty našel svého syna a tchýni. Jeho příbuzní ale tvrdí, že nikdy SPD žádný dokument nepodepsali. O tom, že kandidují do zastupitelstva, se sami dozvěděli až ve chvíli, kdy otevřeli obálku s volebními lístky. Stejně tak tři jeho přátelé. Z devíti lidí tak na kandidátní listině SPD v tomto volebním obvodu je pět, kteří s kandidaturou nesouhlasili.

 

Dva z nich se vypravili na radnici Prahy 9, aby se kandidatury vzdali. To podle zákona mohou učinit nejpozději 48 hodin před volbami, tedy do středeční 14. hodiny. Úřednice je ale měla odmítnout s tím, že požadavek za ně musí vyřešit strana.

 

"Ukázali jim ty jejich podpisy, které nejsou pravé. Ale neřekli jim ani jméno zmocněnce a nevyškrtli je," řekl příbuzný nedobrovolných kandidátů TN.cz. Poškození tak ani nevěděli, na koho z SPD se obrátit, aby je z kandidátní listiny odvolal.

 

Mluvčí SPD Michaela Dolenská se o případu dozvěděla až od redakce TN.cz. Strana podle ní pověřila lídra volební kandidátky Lukáše Kaprála, aby kontaktoval všech dalších osm kandidátů, zjistil, jestli mají o účast ve volbách zájem, a případně je na úřadu odhlásil.

 

 

"Na naše kandidáty je vyvíjen tlak a to například i v zaměstnání, aby za SPD nekandidovali. Je možné, že si svou kandidaturu rozmysleli a jejich volbu respektujeme a samozřejmě je z kandidátní listiny vyjmeme," uvedla pro TN.cz Dolenská.

 

Kandidáti trvají na tom, že souhlas nikdy nevyslovili a podpisy na jejich souhlasech jsou zfalšované. Ve středu se chystají znovu na radnici městské části s dokumentem, jímž se kandidatury vzdají. Dva z nich navíc již podali trestní oznámení. Další dva se tak chystají učinit v nejbližších dnech. Ve čtvrtek byla kandidátní listina SPD v příslušném obvodu odhlášena.

 

 

Že se věc dostala i k policistům potvrdila TN.cz mluvčí městské části Marie Kurková, když se jí redakce na případ zeptala. "Případ už řeší Policie České republiky. Městská část se tak k němu v tuto chvíli už nebude vyjadřovat," uvedla Kurková.

 

Že se policie případem zabývá, potvrdila TN.cz i mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová. "Policie se na základě podaného trestního oznámení celou věcí zabývá pro podezření ze spáchání trestného činu maření přípravy a průběhu voleb a referenda," uvedla Zoulová.

 

Není to zdaleka první případ, kdy se někdo ocitl na kandidátní listině bez svého souhlasu. Například v roce 2010 přihlásil do voleb jeden z kandidátů za KSČM v Jeseníku i svou sestru. O čtyři roky později řešili podobný problém komunisté v Obříství na Mělnicku. Dvě ženy kandidovaly bez svého souhlasu při minulých volbách také za TOP 09 v Sokolově. Strana se z voleb ve městě odhlásila.
 

vbo TN.cz