Domácí

Většina měst už má koalice. Tyto povládnou v krajských městech

Většina měst už má koalice. Tyto povládnou v krajských městech
Zdroj: Profimedia

Hnutí ANO nejspíše získá sedm primátorských křesel v krajských městech. Nepovládne ale v největších dvou městech České republiky, v Praze a v Brně. Brno je jedním ze tří měst, kde primátora získá ODS. Podívejte se, jaké další koalice vznikly v krajských městech

Komunální volby otřásly politickou situací především v největších městech České republiky. Ve většině z nich sice vyhrálo hnutí ANO, avšak například v Brně nebo v Jihlavě  vítěze voleb obešli a do vedení města byli nakonec zvoleni zástupci jiných stran. V Praze hnutí ANO skončilo až na 5. místě, vyhrála ODS, ale ani ta město nepovede.


Pražští zastupitelé si svého primátora zvolili ve čtvrtek. Stal se jím Pirát Zdeněk Hřib. Původně o post primátora Prahy usilovali i předseda Prahy Sobě Jan Čižinský a lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil. 

Brno bude mít primátorku z ODS, která ve volbách skončila na druhém místě. Ačkoli v moravské metropoli vyhrálo ANO, ostatní strany se dohodly na koalici bez něj. Město povede lídryně ODS Markéta Vaňková.

Koalice ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD má 33 mandátů z celkových 55. "Je to zklamání v lidech," komentoval celou situaci lídr ANO a končící primátor Petr Vokřál.

V Ostravě svůj primátorský post obhájil Tomáš Macura z vítězného hnutí ANO. Na ustavujícím zasedání zastupitelstva obdržel 47 hlasů. Macura dostal několik hlasů i od opozice. "Cením si toho. Podpora z řad opozice nebývá obvyklá," řekl Macura bezprostředně po zvolení. Ostravu povede koalice ANO, ODS, Pirátů a lidovců.

Ve čtvrtek byl zvolen primátor také v Plzni. Stal se jím Martin Baxa z ODS. Z celkových 46 hlasů přítomných zastupitelů jich získal 34. Baxa není žádným nováčkem. V čele Plzně stál už v letech 2010 – 2014, pak působil jako první náměstek primátora.

Komunální volby v Plzni byly velmi vyrovnané. ANO je těsně vyhrálo před ODS. Obě strany se dohodl na koalici. K sobě přibrali také TOP 09 a ČSSD. ANO přenechalo občanským demokratům post primátora. V opozici stojí Piráti, Pravá volba pro Plzeň a KSČM.

Překvapivé byly výsledky voleb také v Liberci. Starostové pro Liberecký kraj porazili ANO a Změnu pro Liberec. Koalici Starostové nakonec utvořili s ANO a ODS. Koalice má převahu 31 hlasů. Místní zastupitelstvo má 39 členů. Primátorem pro následující období by se měl stát lídr Starostů Jaroslav Zámečník. Jeho předchůdce Tibor Batthyány, který vyměnil ANO za nové hnutí PRO 2016, se do zastupitelstva ani nedostal.

Primátorem Olomouce byla zvolena jednička kandidátky ANO Miroslav Žbánek. Vítězné hnutí ANO získalo v Olomouci 14 mandátů. Následně strana vytvořila koalici s s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOLečně. Žbánek ve funkci olomouckého primátora vystřídal ministra kultury Antonína Staňka z ČSSD.

Související obsah

V Českých Budějovicích zůstane i po letošních komunálních volbách primátor stejný. Jiří Svoboda z hnutí ANO dostal 32 hlasů ze 45. Krajské město Jihočeského kraje bude řídit koalice ANO, Občané pro Budějovice, Společně pro Budějovice a Čisté Budějovice se STAN. Koalice má 27 zastupitelů. V opozici zůstali ODS, komunisté a Piráti.

Ústecké komunální volby vyhrálo hnutí ANO. Do křesla primátora má být zvolen lídr kandidátky Petr Nedvědický. V Ústí nad Labem bude vládnout koalice ANO, UFO, ODS a PRO Zdraví a Sport.

Související obsah

Primátorem Hradce Králové se stal bývalý děkan Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy Alexandr Hrabálek. Hrabálek je nestraník zvolený za ODS. Trojkoalici v Hradci utvořily  ANO, ODS a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Po dvou volebních obdobích skončil v opozici lídr Hradeckého demokratického klubu Zdeněk Fink.

Volby v Pardubicích vyhrálo hnutí ANO. Pod vedením stávajícího primátora Martina Charváta (ANO) měla vzniknout koalice ANO, ODS, Sdružení pro Pardubice, Koalice pro Pardubice a ČSSD. Do vyjednávání ale zasáhla kauza Čapí hnízdo, kdy TOP 09, která je součástí Koalice pro Pardubice začala spolupráci zpochybňovat. Lídr sdružení Pardubáci společně: Pardubáci, Patrioti a STAN František Brendl oslovil ostatní strany i zastupitele za ANO k novému jednání.

Ve Zlíně se podle očekávání stal primátorem Jiří Korec z vítězného ANO. Dvaatřicetiletý Korec byl původně na druhém místě kandidátky, díky preferenčním hlasům ale přeskočil lídra Romana Kaňovského. Povolební koalici utvořily strany ANO, STAN, KDU-ČSL, ODS a Piráti.

V Jihlavě nemá svého primátora žádná z parlamentních stran. Primátorkou byla zvolena lídryně Fóra Jihlava, divadelní produkční Karolína Koubová. Ve veřejné volbě dostala 20 hlasů z celkových 37.

Související obsah

V Jihlavě se po volbách opakovala podobná situace jako v Brně. Uskupení Fórum Jihlava sice skončilo až na druhém místě za vítězným ANO, sestavilo však koalici s ODS, Žijeme Jihlavou! a KDU-ČSL.

V Karlových Varech podepsalo ANO, které volby vyhrálo, koalici s Karlovaráky a ODS. Primátorkou se stala Andrea Pfeffer Ferklová, jednička kandidátky ANO a ředitelka karlovarského Grandhotelu Pupp.

mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz