letenky a peníze

Norsko platí uprchlíkům, aby odešli ze země. Rodině 230 tisíc!

Uprchlíci Norsko
Zdroj: Profimedia
Uprchlíci v Norsku
Téma:

Prudký nárůst žádostí o azyl se rozhodlo Norsko řešit poměrně svérázným způsobem. Přistěhovalcům zaplatí letenky domů a přidá i několik tisíc korun, když se rozhodnou dobrovolně odejít. V lednu žádalo v Norsku o azyl 570 lidí, v říjnu bylo žadatelů už více než 8,5 tisíce.

Uprchlíci přicházejí do Norska s velkými očekáváními. Předpokládají, že jejich žádost o azyl bude rychle vyřízena a oni začnou chodit do práce nebo se budou moci vzdělávat. Jenže realita je někde jinde. Žadatelé o azyl čekají na vyřízení žádosti i dlouhé roky, uvedla norská televize NRK.

 

Jenže takovou dobu většina lidí čekat nechce a ani nemůže. Doma na ně čekají rodiny, o které se musejí finančně postarat. Pro ty, kteří se dobrovolně rozhodnou opustit zemi, má navíc Norsko speciální motivační nabídku - peníze a letenka na cestu domů.

 

 

V letošním roce této nabídky využilo zatím devět stovek lidí. Rodina se dvěma dětmi může od státu dostat 80 tisíc norských korun (v přepočtu bezmála 230 tisíc Kč) plus letenky. "Začátkem letošního roku bylo žádostí o tuto podporu asi 100 za měsíc. V říjnu jich bylo 150 a v listopadu už více než 230," uvedl mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci Joost van der Aalst.

 

Především dlouhé čekání a rodina v domovské zemi jsou hlavní příčinou, proč uprchlíci z Norska odcházejí. Někteří jsou také zklamaní, že musejí zůstat na odlehlém místě, kde nemají možnost využít své znalosti a zkušenosti.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
mom TN.cz