džamál chášukdží

Novinář měl být obětován jako zvíře! Nezakrývejte mi ústa, prosil vrahy

Jamal Khashoggi
Zdroj: YouTube.com
Saúdskoarabský novinář Džámal Chášukdží byl zavražděn
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 8:21
11.9. 2019 8:11
Téma:

Saúdského novináře Džamála Chášukdžího zavraždili v loňském roce na konzulátě v tureckém Istanbulu. Jeho vražda měla být naplánovaná. Na nahrávkách, které zveřejnily turecké noviny, byl označován jako zvíře určené k obětování. Nahrávky také obsahují Chášukdžího poslední slova. Měl své vrahy prosit, aby mu nezakrývali ústa, protože má astma.

Turecké noviny Daily Sabah zveřejnily nové údaje o smrti saúdského novináře Jamala Chášukdžího, který zemřel 2. října v roce 2018. Objevily se totiž nové záznamy o rozhovoru novináře se saúdskoarabským týmem. Na první z nich se mají vrahové domlouvat, jak Chášukdžího smrt provedou. Označují ho také za zvíře, které má být obětované.

 

Na druhé jsou pak slyšet rozhovory na konzulátu, kde novinář zemřel. Naposledy měl říct svým vrahům, aby mu nezakrývali ústa. "Mám astma. Nedělej to, udusíš mě," citoval Chášukždího deník Daily Sabah. Poté měl novinář omdlít. Po celou dobu je prý z nahrávek jasné, že své vrahy moc dobře znal.

 

Džamál Chášukdží si šel vyřídit na konzulát doklady o rozvodu. Ven už se ale nikdy nedostal. Vrahové ho měli udusit igelitovým sáčkem a poté rozřezat. Z budovy ho odnesli v pěti kufrech. Jeho tělo se zatím nenašlo.

 

 

Zpočátku o vraždě novináře informovalo Turecko. Saúdská Arábie nejdříve nic potvrdit nechtěla, později pak přiznala, že byl Chášukdží opravdu zavražděn. Podle istanbulského prokurátora měla být jeho smrt naplánovaná.

 

To mají dokazovat i rozhovory nahrané mezi 28. zářím a 2. říjnem loňského roku. V nich jsou prý odhalené plány vraždy. Dodnes měly saúdské úřady obvinit z Chášukdžího vraždy jedenáct lidí. Ti pak stanuli před soudem, rozsudek ale zatím nepadl.

 

Připomeňte si reportáž o smrti novináře:

 

TN.cz