extrémní počasí

Oblíbenou destinaci Čechů zasáhly silné bouřky! Udeřilo také tornádo

Silný vítr ve Španělsku
Zdroj: Profimedia
Silný vítr rozbouřil moře
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 12.9. 2019 18:11
Téma:

Španělský ostrov Mallorca se potýká s povodněmi a silným větrem. Podobně je na tom také Valencie ve Španělsku. Provincii Alicante dokonce ráno zasáhlo tornádo. Před ním také varovali meteorologové. Podle nich se počasí začne zlepšovat až o víkendu.

Ve středu se španělským ostrovem Mallorca prohnaly rozsáhlé povodně. Intenzivní deště zaplavily ulice a ministerstvo školství dokonce zavřelo školy v devatenácti obcích. Hasiči vyjížděli ke 113 případům. Silný vítr také lámal stromy, které popadaly na silnice a komplikovaly dopravu, uvedl portál lavanguardia.com.

 

Problémy byly i na Menorce, Ibize a Formenteře. Na Menorce podle Meteopressu spadlo 20 až 50 mm srážek. Nejvíce však pršelo v Maó-Mahón, kde stanice zaznamenaly až 68 mm srážek. Lidé také spatřili vodní smrtě poblíž pobřeží. Ve středu bylo v celém Středomoří zaznamenáno až 180 tisíc blesků.

 

Dálnici v provincii Alicante zalila voda:

 

Podle předpovědi se počasí ve Španělsku nezlepší ani v dalších dnech. Státní meteorologický ústav vydal výstrahu před vydatným deštěm a bouřkami. Extrémní nebezpečí platí ve čtvrtek pro Andalusii, Murcii a Valencii. Velké riziko očekávají na Ibize a Formenteře.

 

Bouřky bude doprovázet krupobití a mohou se objevit i tornáda. První z nich lidé zaznamenali v provincii Alicante na východě Španělska. Mallorcu čeká ve středu spíše silný vítr, který by mohl dosáhnout rychlosti 100 km/h.

 

 

Výstraha platí i pro pátek. Na jihovýchodě poloostrova bude převážně zataženo a udeří opět bouřky. K nim se přidá silný vítr a přívalové deště. Teploty se budou pohybovat mezi 25 až 30 °C. Podobné počasí bude i v sobotu. Španělsko čeká znovu déšť nebo bouřky.

 

Tornádo v Alicante

 

TN.cz