galerie rychlá evakuace

Obří požáry v Chorvatsku vyhnaly Čechy z apartmánů! Oheň se šíří

Téma:

Stovky hasičů i záchranářů marně bojují s požáry v Chorvatsku, nad ránem se situace v zemi ještě zdramatizovala. V přímém ohrožení se ocitlo město Drniš u Šibeniku. Kvůli požáru u Omiše pod Splitem museli evakuovat z apartmánů i několik turistů, včetně těch českých. Policie zadržela muže podezřelého ze žhářství.

Hasiči i záchranáři v Chorvatsku druhým dnem bojují s rozsáhlými požáry nedaleko Zadaru, plameny se ale stále nepodařilo zkrotit, právě naopak. Nad ránem se situace v zemi ještě víc zdramatizovala.

 

Rozhořela se bitva o město Drniš, kam silný vítr pomohl oheň roznést, informuje Dnevnik.hr. Město je v přímém ohrožení, požár se nedaří dostat pod kontrolu. Krizový tým vyzval k akci i občany.

 

GALERIE: Požáry v Chorvatsku

1
/
7
Zdroj: Enex, APTN
Požáry v Chorvatsku - 1

 

"Do boje s plameny se zapojilo 400 hasičů a také dobrovolníků z řad lidí,“ sdělil listu Slobodna Dalmacija vedoucí civilní obrany Tomislav Dželalija.

 

Jste v Chorvatsku a byli jste svědky požáru? Zkomplikoval vám oheň cestu k moři? Posílejte nám své příběhy a fotky na zpravy@nova.cz nebo na facebook. Děkujeme!

 

 

"Dobrý den, včerejší cesta Ostrava - Trogir u Splitu trvala kvůli uzavřené dálnici A1 cca 18 hodin. Na A1 jsme v koloně u sjezdu na Biograd stáli cca 2 hodiny. Pak cesta v přeplněné okresce po pobřeží Biograd - Šibenik - Trogir cca 3 hodiny.
Chorvati i tak nezapoměli vybírat mýto, proto ty kolony," napsal jeden z čtenářů portálu TN.cz. 
 

 

Kvůli rozsáhlým požárům pak hasiči evakuovali několik českých turistů v Omiši v obci Pisak, informuje Rádio Impuls. Podle konzula ve Splitu Juraje Vargy byli Češi vyděšení: "Na mě se obrátilo osm lidí. Byli rozrušení a nevěděli, co mají dělat. Najedou byli na ulici,“ svěřil se novinářům. Češi se do apartmánů vrátili až ráno. Všichni jsou v pořádku.

 

Žádná velká turistická centra by neměla být v ohrožení. Požáry ale komplikují dopravu v zemi. Lidé se musejí vyrovnávat z uzavírkami, kolonami a jinými dopravními problémy. Podle turistů, kteří se ozvali TN.cz, způsobují požáry chaos.

 

Média spekulují nad tím, že požáry jsou výsledkem řádění žhářů. Mluví se o kapslích s hořlavým fosforem. Spekulace přiživuje i to, že 10 až 15 požárů vypuklo v okolí Benkovace v rozmezí pouhých dvou hodin. Policie navíc měla zatknout jednoho muže v souvislosti s vyšetřováním požárů.

 

 

Dopravní komplikace

 

Kvůli požáru jsou uzavřené některé silnice - a to v úseku Benkovac-Stankovci v Pristegu, Knin a Pirovac v Kistanje a s uzavírkou se setkáte i ve městě Pristeg.

 

Problémy můžete mít také na hlavním tahu Záhřeb - Split - Ploče. Mezi městy Benkovac a Pirovac komplikuje dopravu hustý dým. Projedete jedním jízdním pruhem.

 

Podívejte se na reportáž:

 

Připravujeme podrobnosti

lud TN.cz