OČKOVÁNÍ MIMO ČR

Češi očkovaní v zahraničí mají smůlu. Stát jim vakcínu stále neuznává

Očkování
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Anna Křenková
Anna Křenková
13.5. 2021 5:50
Téma:

Češi, kteří dostali vakcínu proti covidu mimo Českou republiku, řeší velký problém - v tuzemsku je stále berou jako nenaočkované. Ministerstvo zdravotnictví se bojí, že by se tak dala lehce padělat potvrzení o očkování. Situaci by měly vyřešit evropské covid pasy, které ale budou fungovat až od léta. Ministerstvo zatím jiný plán nemá.

"Studuji v Americe a mám v sobě obě dávky vakcíny. Právě jsem dokončila školu a chtěla bych jet na léto domů. Jsem sice naočkovaná, ale Česko moje očkování zatím neuznává. Znamená to, že se budu muset testovat nejen, pokud chci přiletět, ale také pokaždé, když budu chtít jít do posilovny nebo restaurace," říká mladá Češka, která studuje na americké univerzitě.

 

Situace se váže na opatření ministerstva zdravotnictví, které nabylo účinnosti 4. května. Negativní test už nemusí předložit ti, kteří přicestují do Česka a byli před cestou naočkováni. Opatření však neplatí pro ty, kteří dostali vakcínu mimo území České republiky. 

 

 

Češi na začátku dubna hojně využili možnost očkování v Srbsku. To jim nabídlo možnost výběru mezi vakcínami AstraZeneca, Sputnik V, Pfizer/BioNTech, Sinopharm a Moderna. 

 

K očkování také vyzýval český podnikatel Tomáš Čupr, který o kapacitách očkování v Srbsku hovořil na svých sociálních sítích. "Kdybyste chtěl někdo AstraZenecu nebo Sinopharm, tak v Bělehradě vás naočkují i jako cizince. Oficiálně s certifikátem. Mají 2 mil. dávek navíc. Měl by přijít i Pfizer," uvedl. Ani toto očkování však k dnešnímu dni Česku uznává.

 

Ministerstvo zdravotnictví řešení zatím nemá. "Zatím hledáme nástroj, jakým způsobem mezinárodně uznávat očkování ještě, než bude covid pas. Možná můžeme mít bilaterální smlouvy, ale vše je zatím v jednání. O problému víme a chceme ho řešit," uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová.

 

Tempo očkování v některých zemích klesá, lidé o vakcínu nemají zájem. Na reportáž TV Nova se podívejte zde:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz