důchodová kalkulačka

Od ledna se všem zvýší důchody! Spočítejte si, o kolik si polepšíte

Téma:

Od nového roku si všichni důchodci polepší. Základní výměra důchodu se plošně zvýší o 150 Kč, procentní výměra důchodu pak vzroste o 3,5 %. O zvýšení důchodu není potřeba žádat, Česká správa sociálního zabezpečení jej navýší automaticky.

Valorizace se týká všech druhů důchodů, tj. starobních, invalidních, vdovských, vdoveckých a sirotčích. Základní výměra, která je stejná pro všechny důchody, se zvýší o 150 Kč (z 2550 Kč na 2700 Kč). Procentní výměra se u každého liší - závisí na získaných dobách důchodového pojištění a výdělcích. Ta vzroste o 3,5 %.

 

 

Pokud například důchodce pobírá 11 828 Kč (což je průměrná výše důchodu za září 2016), tvoří základní výměra 2550 Kč, procentní výměra pak 9278 Kč. Od lednové splátky důchodu v roce 2018 se základní výměra zvýší o 150 Kč na 2 700 Kč, procentní výměra se zvýší o 3,5 %, tj. o 325 Kč. Od lednové splátky bude výše důchodu 12 303 Kč měsíčně, tj. důchod se zvýší o 475 Kč.
 

Spočítejte si, o kolik si v příštím roce polepšíte:

 

Zvýšení se týká také tzv. dílčích důchodů, které byly přiznány podle koordinačních nařízení Evropské unie nebo podle mezinárodních smluv o sociálním zabezpečení. Od lednové splátky 2018 se zvýší i vyplácené příplatky k důchodu pro osoby, kterým způsobil křivdy komunistický režim, účastníky odboje a pozůstalé po nich.

 

Příklad valorizace důchodu:

 

ČTĚTE TAKÉ:

Manželé jsou ve čtyřiceti v důchodu a cestují po světě. Tvrdí, že takhle žít může úplně každý!

Jak vyjít s DŮCHODEM?

Související témata:
mom TN.cz