Důchod

Brzy se změní pravidla výplaty důchodů. Co bude jinak?

Brzy se změní pravidla výplaty důchodů. Co bude jinak?
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) upozorňuje, že už od prvního února se změní pravidla pro výplatu důchodů. Změna se týká především seniorů, kteří bydlí v pečovatelských domech.

"Proto v těchto dnech Česká správa sociálního zabezpečení zahájila rozesílání dopisů s informací o postupu, který je nezbytný pro zajištění bezproblémové výplaty důchodů klientům těchto zařízení," uvedl úřad.

A jaké jsou tedy hlavní body novely zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení?

Pouze čtyři typy zařízení poskytující pobytové služby jsou oprávněna vyplácet důchody hromadným seznamem (tedy s převodem finančních prostředků na účet zařízení sociálních služeb), jde o domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem a týdenní stacionáře, která jsou zřízena podle zákona o sociálních službách.


Zařízení sociálních služeb je pouze zprostředkovatelem výplaty důchodu, je tedy povinno příslušnou částku důchodci vyplatit v den její splatnosti (15. kalendářní den v měsíci), pokud je důchodce ke dni splatnosti důchodu klientem daného zařízení.

Domovy přitom nesmějí důchody používat na nic jiného a pokud nějakou penzi nemohou vyplatit, mají povinnost peníze vrátit do osmi dnů na účet správy sociálního zabezpečení.

"Výplata důchodu hromadným seznamem je přípustná pouze se souhlasem poživatele důchodu nebo jeho opatrovníka; nově tedy lze tímto způsobem vyplácet důchody i klientům omezeným ve svéprávnosti, kteří mají soudem určeného opatrovníka, pokud opatrovník s tímto způsobem výplaty souhlasí," doplnil úřad.


Související obsah

Pokud tedy senioři žijí v jiném typu zařízení, které nespadá mezi ty vyjmenované výše, budou muset Českou správu sociálního zabezpečení požádat o změnu způsobu výplaty důchodu. Ten jim bude nově nosit buď pošťák nebo jim peníze budou chodit na účet (vlastní nebo partnera).

"Klienti těchto zařízení se v žádném případě nemusí obávat, že zůstanou bez financí, výplata důchodu nebude zastavena ani přerušena, dojde pouze ke změně jejího způsobu. Pokud klient o změnu způsobu výplaty důchodu nepožádá, ČSSZ automaticky zajistí výplatu důchodu na adresu zařízení, kterou u něj eviduje," uzavírá úřad.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Osamělý stařík svým vánočním inzerátem dojal tisíce lidí! Podívejte se, co v něm napsal

Vědci konečně mají důkaz: Muži stárnou rychleji než ženy. Ale jenom někde...

Jak vyjít s DŮCHODEM?

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Důchod

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz