Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Zářil i v Ulici

Odešla další legenda. Ve věku 86 let zemřel Stanislav Zindulka

Ve věku 86 let zemřel ve čtvrtek herec Stanislav Zindulka, který zářil v mnoha divadelních inscenacích, filmech a seriálech. Agentuře ČTK to oznámil ředitel Činoherního klubu Vladimír Procházka.

Podle ČTK zemřel Zindulka pokojně v rodinném kruhu. "Pan Zindulka byl jedním z předních herců našeho divadla, kde působil od roku 1994," uvedl Procházka.

 

Stanislav Zindulka se narodil 5. května 1932 v Jilemnici. Už v pěti letech začal vystupovat jako ochotník. Vystudoval jilemnické gymnázium a DAMU. Jeho filmovým debutem byla komedie režiséra Iva Tomana Váhavý střelec, podle knižní předlohy Lubomíra Možného. Při natáčení se potkal s Janem Třískou, Jaroslavem Marvanem, Milošem Nedbalem či Vladimírem Brabcem.

 

Kromě role Edy z filmu Babí léto, za který dostal Českého lva za nejlepšího herce ve vedlejší roli, utkvěl divákům v paměti také ze seriálu Vlak dětství a naděje, kde hrál otce hlavní hrdinky a manžela Heleny Růžičkové, z pohádek Anděl Páně či Kouzelný měšec, nebo coby Miroslava Stárka, druhého manžela Vilmy Nyklové, ze seriálu Ulice.

 

Zindulka vystupoval na prknech Královéhradeckého divadla, brněnského Divadla bratří Mrštíků a od roku 1989 hrál v Praze v Městských divadlech pražských, v Divadle Ká, později v Divadle Komedie a od roku 1994 v Činoherním klubu.

 

Podívejte se na krátkou ukázku:

 

"Pan Zindulka byl jedním z předních herců našeho divadla, kde působil od roku 1994," uvedl ředitel Činoherního klubu Procházka.

 

"Ještě na Silvestra jsme hráli představení Jistě, pane premiére, o kterém říkal, že je jeho poslední. Protože jsme měli oba vztah k dýmkám a říkal, že už nemá v poslední době chuť na kouření, tak mi přinesl krabičku skvělého tabáku. Najednou jsem zjistil, že to bylo na rozloučenou," popsal režisér Petr Pospíchal.

 

"Byl to vynikající herec, skvělý člověk a báječný kamarád. Je mi to opravdu moc líto," dodal Pospíchal.

 

 

Na Zindulku vzpomíná také Divadlo v Řeznické, kde hrál v inscenacích Ředitelská lóže a Vražedný pátek. "Milý Stando, zůstaneš v našich vzpomínkách stále živý, laskavý a s neutuchající energií a smyslem pro humor," vzkázalo divadlo.

 

"Za tu dobu, co byl v Činoherním klubu jsme ho poznali jako naprosto velkorysého a statečného člověka s vyhraněnými názory, jako chlapa, který se stal nejen součástí našeho kolektivu, ale i jeho v tradičním slova smyslu pilířem. Přestože se prosadil až v pozdějším věku, jeho osobnost se do nás všech strašně otiskla. Byl úžasným kolegou, který nikdy nikoho neunavoval, takže jsme ani nic nevěděli o jeho zdravotním stavu," řekl ČTK herec Ondřej Vetchý.

 

"Patří bezpochyby k těm nenahraditelným lidem z naší branže, kteří nás v poslední době opustili. Je to obrovská ztráta také vzhledem k tomu, že odešel velký gentleman vůči ženám," dodal.

 

Na oblíbeného herce vzpomínal i režisér Petr Nikolaev. "Pana Zindulku jsem měl moc rád. Za prvé to byl velmi hodný člověk a za druhé mi hodně připomínal mého tátu. Zindulka byl dobrý člověk a výborný herec," řekl Nikolaev, který se Zindulkou mimo jiné natočil film Báječná léta pod psa.

 

 

"Byl to neuvěřitelně laskavý člověk, báječný kolega," řekl ČTK Tomáš Töpfer, který se Zindulkou natáčel seriál Četnické humoresky. "Dokonce jsme se v Brně sešli už v 60. letech, kdy mě učil na konzervatoři, takže na něj mám vzpomínky už od dětství. Je mi to moc líto a myslím především na rodinu," dodal.

 

Na Zindulku vzpomínala také herečka Dana Morávková, která ho viděla naposledy na Silvestra. "Vždy jsem ho milovala a obdivovala jako herce...Je mi to moc líto, co se stalo, a budu na něj vzpomínat po celý život s velkou láskou," řekla Morávková.

 

 

Za svůj nejvýznamnější divadelní počin považoval to, že se v 57 letech vydal z bezpečí brněnského angažmá do určité nejistoty v Praze. Na otázky, proč do metropole odešel tak pozdě, odpovídal, že se necítil do té doby dost zralý. Obrat podle něho způsobila role "srágorky" vedle Heleny Růžičkové v Kachyňově seriálu Vlak dětství a naděje z roku 1985.

 

Loni v květnu Zindulka převzal cenu za celoživotní přínos českému humoru v rámci jubilejního festivalu Komedy Fest Plzeň. Před třemi lety na jevišti Národního divadla v Praze obdržel prestižní Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství. Poslední rolí pak zůstane film Narušitel, který měl premiéru v letošním roce.

 

Od roku 1959 byl ženatý, s manželkou Milenou měl dva syny, jeden z nich, Jakub, je také hercem.

 

Podívejte se na exkluzivní rozloučení Stanislava Zindulky s diváky seriálu Ulice:

 

tn.cz / ČTK