Strach z cestování

Odložit kvůli koronaviru dovolenou? Radí odborník na cestování

Michaela Trochová
Michaela Trochová
Aktualizováno 7. 2. 2020 8:05
6.2. 2020 21:35
Téma:

Každoročně si řada Čechů pořizuje letní dovolenou již nyní, ve výhodné nabídce first minute zájezdů. Mají se kvůli obavám z koronaviru letos zachovat jinak? Vyplatí se počkat?

Bylo podle odborníka na cestovní ruch zrušení přímých letů mezi Českem a Čínou ze strany České republiky nutné? "Došlo by k tomu na určitou dobu stejně. Již minulé pondělí zakázali Číňané z určitých čínských regionů vycestovat, letadla by tedy létala zřejmě poloprázdná," uvedl výkonný ředitel Asociace cestovních kanceláří Michal Veber.

 

Ekonom Lukáš Kovanda se obává, že chybějící čínští turisté mohou značně ovlivnit příjmy českých podnikatelů, kteří v zemi provozují restaurace nebo hotely. "V roce 2018 bylo v Česku 620 tisíc turistů z Číny, čísla za rok 2019 se ještě vyhodnocují, vypadá to ale zhruba na 750 tisíc návštěvníků z Číny," přibližuje konkrétní počty Michal Veber.

 

I když podíl Číňanů na cestovním ruchu v Česku je značný, nejsou jedinými zahraničními návštěvníky, dokonce ani z Asie. V posledních letech si Českou republiku oblíbili například Jihokorejci.

 

Šíření koronaviru ale neomezuje v cestování pouze Číňany, dotknout by se mohlo i Čechů. Řada lidí pociťuje obavy a ruší své cestovatelské plány pro letošní rok. "Myslím si, že tradiční dovolenkové destinace Čechů v ohrožení nejsou," mírní obavy Veber. "Nebojme se koupit si dovolenou do Chorvatska, Slovinska nebo Řecka," vybízí odborník. Jde povětšinou o země, kde zatím nákaza ani nebyla prokázána.

 

 

Aktuální nabídku First momentu bych se nebál využít, pojďme si koupit letní dovolenou, ať si ji pak můžeme náležitě užít," neztrácí odborník optimismus.

 

Obavy nemá ani z v posledních letech oblíbených asijských destinací, kam Češi míří. "Ke sto tisícům Čechů míří každoročně do Thajska, Laosu či Kambodži. Ani tam bych se nebál, ohnisko nákazy je skutečně stále jen čínský Wu-chan, tedy město, o kterém jsme ještě před měsícem ani nevěděli," shrnul odborník na cestování.

TN.cz