předávání oscarů

Oscary znají své vítěze. Nejvíce zazářil představitel Mercuryho

Téma:

V americkém Los Angeles se udílely ceny akademie, Oscaři. Nejlepším filmem se stal snímek Zelená kniha. Cenu za nejlepšího herce v hlavní roli si odnesl Rami Malek za zpodobnění Freddieho Mercuryho, frontmana kapely Queen ve snímku Bohemian Rhapsody. Nejlepší herečkou se stala Olivia Colmanová za roli ve filmu Favoritka.

Nejlepším filmem se stal snímek Zelená kniha. Z pěti nominací proměnil celkem tři. Včetně ceny za nejlepšího herce ve vedlejší roli a za nejlepší scénář. Road movie s komediálními prvky reflektující rasové konflikty Jihu 60. let vstupuje do českých kin teprve nyní.

 

Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli získal Rami Malek, představitel Freddieho Mercuryho ve snímku Bohemian Rhapsody. Biografický snímek o excentrickém zpěvákovi a jeho nejlepších letech se skupinou Queen se dočkal obrovského diváckého úspěchu, jenom v Česku ho vidělo přes jeden a půl milionu diváků a stal se tak druhým divácky nejúspěšnějším filmem u nás po roce 1990. Malek byl velkým favoritem na vítěze, vzhledem k tomu, že jen pár týdnů zpátky obdržel za svůj brilantní herecký výkon i Zlatý glóbus.

 

Nejlepší hlavní herečkou se stala Olivia Colmanová za film Favoritka. V historickém snímku ztvárnila královnu Annu Stuartovnu. Velkou "favoritkou" na vítězku však byla Glenn Closeová za film Žena, ve kterém excelovala jako manželka věhlasného spisovatele, laureáta Nobelovy ceny.

 


Nejlepší herečkou ve vedlejší roli byla zvolena Regina Kingová za snímek Kdyby Bealeova ulice mohla mluvit, cenu pro herce ve vedlejší roli pak Mahershala Ali za Zelenou knihu.

 

Všechny přihlížející uchvátilo především vystoupení zpěvačky Lagy Gaga a herce Bradleyho Coopera s písní Shallow, kterou společně zpívají ve snímku Zrodila se hvězda. Jen pár minut po vystoupení umělci za své hudební dílo Oscara získali.

 

"Vždycky si přijdu trochu pod tlakem a potom jsem nervózní, ale Tony Bennett, se kterým jsem dlouho zpívala, mi vždy říkal, že když jsem nervózní, znamená to, že mi na tom záleží. A je to pravda. Na našem filmu, Zrodila se hvězda, mi opravdu záleží," nechala se slyšet zpěvačka.

 


Ocenění za nejlepší cizojazyčný film si odnesla Roma, jejíž režisér Alfonso Cuarón si také odnesl hlavní cenu. Mezi laureáty světově nejvýznamnější filmové ceny však není nováčkem, Oscara získal už počtvrté. Drama mexického režiséra se pyšnilo také nejvyšším počtem nominací, šanci uspět mělo v celkem deseti kategoriích.

 

Ocenění za kostýmy a hudbu získal komerčně úspěšná marvelovka Black Panther, v oblasti vizuálních efektů uspěl zase First Man. Nejlepším dokumentárním filmem zvolila akademie film Free Solo, nejlepším animovaným filmem zase snímek Spider-Man: Paralelní světy.

 

V kategorii nejlepší adaptovaný scénář uspěl BlacKkKlansman, komedie s prvky dramatu vyprávějící o černošském policistovi, který se s pomocí židovského kolegy infiltruje mezi členy Ku-klux-klanu. V hlavní roli zazářil syn Denzela Washingtona John David Washington.
 

Související témata:
mj TN.cz