návrat století?

Paroubek zvažuje slavný návrat: Tohle o něm říkají politici v ČSSD! 

Téma:

Bývalý premiér a expředseda ČSSD Jiří Paroubek se chce vrátit do nejvyšších pater politiky. Pokud by se mu to povedlo, byl by to návrat století. Zatímco někteří v něm vidí spásu sociální demokracie, podle jiných by jí uškodil. Lidé z vedení nadšení nejsou a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka ho zatracuje.

Comeback roku, tak by se dal nazvat případný návrat Jiřího Paroubka do sociální demokracie. V současné době prý jedná se stranickými buňkami.

 

"Pokud Jiří Paroubek vstoupí do sociální demokracie, tak bude určitě viditelným členem a bude velmi výrazně zatápět jak konkurentům, tak i stávajícímu současnému vedení," myslí si politolog Jan Kubáček.

 

Jiří Paroubek odešel z vedení ČSSD v roce 2010. V uplynulých šesti letech se ale vůči sociální demokracii neustále kriticky vymezoval.

 

 

"To jak za sebou bouchnul dveřmi a jak sociální demokracii škodil, to je vlastně dneska největší překážkou k tomu, aby se mohl vrátit," myslí si politolog Jan Pehe.

 

Z ČSSD se ale ozývají hlasy, že Paroubkův návrat je tak nějak mimo realitu. "Já myslím, že éra Jirky Paroubka a sociální demokracie už tady byla a těžko se dá opakovat a vzhledem k tomu, jak se změnily i struktury strany, vedení a podobně, tak nemyslím si, že by tam vládla nějaká symbióza. Jirka Paroubek za své doby odvedl kus práce, ty výsledky byly, ale ten odchod byl v této věci konečným řešením a na zázračné návraty já nevěřím," říká bývalý senátor Zdeněk Škromach.

 

Měl by se podle vás Jiří Paroubek vrátit do vrcholné politiky? Hlasovat můžete v anketě zde!

 

"No tak mně by to nevadilo, já si myslím, že sociální demokracie by se neměla bránit bývalým, úspěšným předsedům. Podívejte, co nám to udělalo se Zemanem a teď ještě s Paroubkem. Nevím, možná že je to od Paroubka určité uznání chyby," myslí si zase exministr kultury Vítězslav Jandák.

 

To exministr vnitra František Bublan je jiného názoru. "Já bych ho spíš viděl jako takového poradce, který by mohl možná v některých krizových situacích říct svůj názor, ale že by přímo jako byl osloven k tomu, aby třeba znovu kandidoval nebo aby povedl stranu, to se nedomnívám, že je reálné," říká.

 

 

Další ohlasy

 

Jiří Paroubek se vidí v roli zachránce a silného hráče, který by ČSSD mohl pomoci v cestě na vrchol. Jeho bývalí spolustraníci mají ale k jeho návratu výhrady.

 

"Jsem přesvědčený, že jeho nynější aktivita a mediální deklarace není vůbec vedena snahou pomoci sociální demokracii, které šest let systematicky škodil, ale pouze a výhradně snahou získat profit pro svou osobu," myslí si nový ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.

 

To předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc je o něco smířlivější. "Já bych mu v tom osobně nebránil. Myslím, že Jiří Paroubek, pokud se rozhodne vrátit do sociální demokracie, tak uzná svou chybu, kdy ji opustil. To přiznání by sociální demokracii pomohlo," prohlásil.

 

Související témata:
Dominika Janochová / Jakub Pacner/ lud