ČSSD

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

ČSSD už neexistuje, předsedou SOCDEM je Šmarda

Sociální demokraty dál povede Michal Šmarda. V Plzni ho v sobotu zvolila většina delegátů na 45. sjezdu strany. ČSSD se rozhodla změnit svůj název, logo i zkratku. Z České strany sociálně demokratické je nově jen Sociální demokracie a zkratka zní SOCDEM.

Krátká zpráva

Předsedou ČSSD se stal Šmarda, do vedení se vrací i Petříček

Novým předsedou ČSSD se stal Michal Šmarda. Dostal 130 hlasů. Na místo statutárního místopředsedy podpořil Igora Bruzla. "S pokorou přijímám výsledek volby," řekl po hlasování sjezdu Šmarda. Na pátečním sjezdu porazil například ministryni práce a sociálních věcí v demisi Janu Maláčovou. Do vedení se vrací i exministr zahraničí Tomáš Petříček, získal post řadového místopředsedy spolu s Břetislavem Štefanem, Martinem Netolickým, Robinem Šínem a Danielou Ostrou.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

ČSSD

Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) je středolevicová politická strana, nejstarší dosud existující české politické uskupení. Vznikla v roce 1878, kdy navázala na dělnická hnutí bojující za sociální spravedlnost pro pracující masy. Ve 20. letech minulého století patřila k nejsilnějším stranám. Silnou pozici získala i po své obnově po sametové revoluci, 25 let se jí dařilo držet se spolu s ODS na čelních pozicích. Poté ale začala ztrácet, voliči přešli zejména k ANO a SPD. V roce 2021 se ČSSD nedostalo po volbách do Poslanecké sněmovny.

Předsedou strany a obvykle i premiérem po vítězných volbách byl v porevoluční historii Miloš Zeman (1993–2001), Vladimír Špidla (2001–2004), Jiří Paroubek (2006–2011) nebo Bohuslav Sobotka (2011–2017), za nějž začaly straně klesat volební preference. Pád nezastavil ani předseda Jan Hamáček (2018–2021), který se ve funkci ministra vnitra a předsedy Ústředního krizového štábu hodně zviditelnil v době covidové pandemie.

Od roku 2021 je předsedou strany starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda. 1. místopředsedou je místostarosta Bohumína Igor Bruzl. Strana má 7 539 členů (údaj za rok 2022).