fosfan

Pejskaři pozor! Takto vypadá prudký jed na hubení hrabošů

Stutox II - 2
Zdroj: TV Nova
Stutox II
Roman Dolejský
Roman Dolejský
9.8. 2019 8:10
Téma:
jed

Mezi lidmi vyvolává obavy povolení ministerstva zemědělství k užití rodenticidu Stutox II. V podstatě se jedná o silný jed, který reaguje s žaludečními kyselinami. Jak jej ale poznat při procházce s pejskem? Čtěte dále!

Mnozí lidé rádi vyrazí do přírody se svými domácími mazlíčky. Často se pohybují v oblasti polí, vinic a další obdělávané půdy. kde se může objevit silný rodenticid Stutox II, jehož použití nyní schválilo ministerstvo zemědělství.


Jak tento jed ale poznat, abyste se mu mohli vyhnout? Jedná se o malé, podlouhlé granulky zelenohnědé barvy. Mohou se objevovat i v menším množství, výrobci jako optimální určují množství asi dva kilogramy na hektar, ministerstvo ale nyní povolilo až 10 kilogramů na hektar.

 

Rodenticid Stutox II:

 

Anketa

Bojíte se kvůli jedu o své domácí mazlíčky?

Hlasovalo 4365 lidí.


Granulky se většinou vkládají do nor, rozmisťují v jedových staničkách, což jsou obyčejně malé krabice s jedem, kam hlodavec vleze a požere jed, nebo se plošně rozhazují rozmetadlem po celém poli.


Když zvíře přípravek sní, tak fosfid zinku v jedu obsažený reaguje s žaludečními šťávami. Vzniká tak plyn fosfan. Ten poškozuje plíce, ledviny a srdce. Zvíře uhyne za několik hodin. Účinnost jedu je asi 95 procent.

 


K tomuto rodenticidu se ale jen tak někdo nedostane, pro jeho nákup je třeba mít speciální povolení. Jeho použití je také nutné dopředu hlásit úřadům.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:


 

TN.cz