vandalismus

Plachtu z Koněva strhli vandalové. Starostovi vyhrožují smrtí

Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 31.8. 2019 20:38
Téma:

Starosta Prahy 6 dostal policejní ochranu. Někdo mu totiž vyhrožuje smrtí za to, že nechal zakrýt sochu sovětského maršála Koněva. Plachtu v noci zničili dva mladíci. Na místě je zadrželi strážníci městské policie.

Městská část Praha 6 se rozhodla zakrýt sochu sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva před útoky vandalů. Plachta však vůbec nepomohla. Naopak vydráždila obhájce památníku, kteří se plachtu opakovaně snaží strhnout. Naposledy dva mladíci ve věku 22 a 23 let.

 

V pátek v noci městská policie u plachty mladíky zadržela při činu a předala je policii. "Oba muže jsme si převzali od strážníků. Jdou podezřelí z přestupku na majetku. Škoda byla vyčíslena na čtyři tisíce korun," uvedl policejní mluvčí Jan Daněk.

 

Mladíci se k případu přiznali a jejich motivem bylo, aby plachta sochu Koněva nezakrývala. Policie jim také naměřila 1,5 promile po dechové zkoušce. Případem se bude dále zabývat správní úřad. 

 

Plachtu se snažil zničit také muž ve čtvrtek po poledni. Vylezl na lešení a plachtu odřízl. Radnice Prahy 6 tak bude dále řešit, co se sochou.

 

 

Případem se zabývá také ruské velvyslanectví. To označilo vandalství za urážku památky vojáků Rudé armády a za barbarský čin. Situaci měl v Moskvě vysvětlit diplomat českého velvyslanectví.

 

Kvůli výhrůžkám, kterým starosta po zakrytí sochy čelil, požádal o policejní ochranu. "Chodily mu nenávistné e-maily a zprávy na Facebook vyhrožující fyzickou likvidací,” sdělil mluvčí radnice Ondřej Šrámek.

 

"Nevidím důvod, proč bych měl Rusům pořád dokola leštit generálské holínky," řekl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) v reakci na ruský nátlak. Socha je majetkem městské části a podle vedení radnice je tak plně v její moci, co se sochou bude dál.

 

Maršál Ivan Stěpanovič Koněv (1897 - 1973) byl sovětský maršál a ruský vojevůdce. Podílel se na osvobození prahy, Slezska, Saska a části Polka na konci II. světové. Působil v Berlíně během výstavby Berlínské zdi a vedl také krvavé potlačení povstání v Maďarsku.

 

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

 

TN.cz