PRÁVNÍ RADY

Plánujete letní dovolenou? Čeho se při jejím výběru vyvarovat. PŘEHLED

Chorvatsko
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Martin Bláha
Martin Bláha
Aktualizováno 9:40
14.11. 2020 8:25
Téma:

V zimě na hory, v létě k moři. To je typický obrázek většiny českých turistů. Ti si ale často neuvědomují, že není zájezd jako zájezd a jejich cesta se jim tak v některých případech může citelně prodražit.

Češi jsou velcí optimisté a začali skupovat letní zájezdy. Je ovšem velký rozdíl, jestli jedou na zájezd s cestovní kanceláří, či "na vlastní pěst“. Plánování dovolené v době koronavirové epidemie je totiž spojeno s řadou rizik.

 

Pokud jste se rozhodli, že se vypravíte do cizích krajin s cestovkou, zájezd sice může být o něco dražší oproti vlastní cestě, máte ovšem jistotu vrácení peněz, když by se zájezd neuskutečnil. Naopak, jestli se rozhodnete jet na dovolenou na vlastní pěst, o část peněz můžete přijít!

 

"V případě, že se vyskytnou nějaké problémy spojené s epidemií, tak u smlouvy o zájezdu zákazník komunikuje primárně s cestovní kanceláří, zatímco u dovolené zajišťované svépomocí musí komunikovat s každým poskytovatelem služeb zvlášť," řekl pro TN.cz advokát Jakub Adámek z advokátní kanceláře Řanda Havel Legal.

 

 

Jeho slova můžeme ukázat na příkladu dovolené v Chorvatsku. Pokud se sami vydáte k Jadranu, musíte uzavřít několik samostatných smluv, například s hotelem či s dopravním přepravcem, který vás tam doveze. V tom ovšem může být zakopaný pes. Je-li smlouva uzavřena se zahraničním hotelem, zpravidla se řídí cizím právním řádem.

 

V případě, že se v Chorvatsku zhorší epidemiologická situace a například uzavřou hranice pro turisty, můžete o peníze přijít. Bude tedy záležet na tom, co má hotel napsáno v obchodních podmínkách, nebo co je obsahem konkrétní smlouvy uzavřené s hotelem.

 

Snadnější situace je tedy, pokud se k moři vydáte s českou cestovní kanceláří. Ta se musí řídit českým občanským zákoníkem. Také výskyt ohniska závažného onemocnění v cestovní destinaci může být důvodem pro odstoupení od smlouvy bez storno poplatku. "V takovém případě má zákazník právo na vrácení veškerých uhrazených plateb za zájezd," upozornil Jakub Adámek.

 

 

Pozor byste si také měli dát na pojištění proti úpadku. "Cestovní kanceláře musí být pojištěny proti úpadku, a proto může jejich klient získat z tohoto pojištění zpět zaplacenou cenu zájezdu či zálohu, jestliže se zájezd neuskuteční. Hotely zpravidla nemají povinnost mít pojištění proti úpadku," vysvětlil advokát Adámek.

 

Při plánování dovolené také musíte počítat s rizikem, že na dovolené můžete onemocnět a strávíte ji v karanténě. Také hrozí, že člověk bude muset podstoupit PCR testy, ať už při odjezdu do zahraničí, nebo pak při návratu do vlasti.

 

Skupina Čechů uvízla na portugalských Azorských ostrovech. Podívejte se na reportáž TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz