EXTRÉMNÍ POČASÍ

Po letech se vrací bestie z východu! Nechala za sebou spoušť i mrtvé

Husté sněžení
Zdroj: Profimedia
Takto udeřila bestie z východu v Británii v roce 2018
Roman Dolejský
Roman Dolejský
5.2. 2021 15:19
Téma:

Po třech letech opět Evropu ohrožuje bestie z východu. Při svém posledním příchodu napáchala obrovské škody a zůstaly po ní i oběti na životech. Co tento výraz ale znamená a jak vznikl?

Výraz bestie z východu vznikl ve Velké Británii, kde se používá pro označení velmi chladného počasí, které vzniká tak, že kvůli vysokém tlaku vzduchu nad Skandinávií se na Britské ostrovy přižene masa kontinentálního mrazivého vzduchu.


Podle britské Met Office, tedy národního meteorologického ústavu, se bestie z východu ve Velké Británii projevuje dvěma způsoby, záleží na tom, jak dlouho vítr prochází nad mořem obklopujícím Britské ostrovy.


Pokud vítr vane jen přes La Manche, tedy nejkratší možnou cestou přes moře, počasí v Británii je velmi mrazivé s jasnou oblohou, vzduch je suchý. V případě, že se vítr žene delší cestou přes Severní moře, tak s sebou přinese i velkou dávku vlhkosti, což vyústí v deště či sněžení.

 

 

"Nejnižší teploty ve Velké Británii se obvykle objevují v případě, že vítr vane přes Severní moře, v noci klesají až k -10 °C, někdy zůstávají pod bodem mrazu i přes den," uvedla Met Office. Bestie z východu se objevuje jen mezi listopadem a dubnem.


Výraz bestie z východu se poprvé objevil v roce 2018, kdy koncem února a začátkem března zasáhla Britské ostrovy anticyklóna Hartmut. Teploty klesaly až k -14 °C, rychlost větru přesahovala 100 kilometrů za hodinu. Podle různých zdrojů si počasí vyžádalo až několik desítek obětí po Evropě včetně České republiky, způsobilo také velké škody.


"Minimální teploty klesnou v noci na sobotu a v noci na neděli na severovýchodě republiky a v Kraji Vysočina místy na hodnoty kolem -15 °C, na ostatním území budou mrazy už mírnější, většinou od -7 do -12 °C," uvedl ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v roce 2018 předtím, než i Česko zasáhly mrazy spojené s Bestií z východu.
 

Připomeňte si příchod bestie z východu do České republiky v reportáži TV Nova z roku 2018:

 

Galerie z roku 2018, zachycující řádění bestie z východu v Británii:

GALERIE: Extrémní počasí v Anglii

1
/
7
Zdroj: Profimedia
Extrémní počasí v Anglii - 3

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz