Počasí

Bestie z východu zaútočí i na Česko, připravte se na extrémní mrazy

Bestie z východu zaútočí i na Česko, připravte se na extrémní mrazy
Zdroj: Mediafax/ Profimedia.cz

Husté sněžení, krutý mráz, často i protivný vítr. Bestie z východu, jak se přezdívá prudkému ochlazení způsobené arktickým vzduchem, podle meteorologů pravěpodobně udeří i na Česko. Teploty by se v příštím týdnu mohly propadnout až k extrémním -20 stupňům Celsia.

Bestie z východu obvykle trápí jen severozápad Evropy, tentokrát ale zasáhne většinu kontinentu. Podle portálu Severe Weather přijde prudký propad teplot už příští týden. Teploty mohou spadnout na -15 až -20 stupňů Celsia. 

Výjimkou s největší pravděpodobností nebude ani Česko. Podle předběžné předpovědi bude v některých částech země během nočních hodin až -22 stupňů, přes den by pak nejvyšší teploty měly dosahovat pouhých -12 stupňů. A vydatně sněžit u nás začne už o víkendu.

"Už během pátečního dne začne počasí v Česku ovlivňovat výrazné frontální rozhraní, které bude oddělovat studený polární vzduch na severu od teplého jarního vzduchu na jihu Evropy. A komplikuje tak předpověď počasí nejen na víkend, ale i na celý příští týden," řekla TN.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Související obsah

Tohle rozhraní přinese o víkendu sněhovou nadílku, na severu Česka může i v nížinách napadnout přes 10 centimetrů sněhu. Na jihu se naopak vyskytnou dešťové, smíšené nebo mrznoucí srážky. Vytvářet by se mohla i ledovka.

Přestože některé předpovědi už s Bestií z Východu počítají i v Česku, podle Honsové ještě není rozhodnuto definitivně. "Hodně záleží na tom, kam přesně se frontální rozhraní posune. Zda v pondělí více na jih a do Česka tak plně pronikne polární vzduch a přinese teploty trvale pod bodem mrazu na celé území, nebo zda bude stále chladnější jen severní polovina území," vysvětlila.

"Teplotní výstupy jednotlivých numerických modelů na příští týden jsou zatím dost rozdílné – některé počítají při zmenšené oblačnosti na sněhové pokrývce a utišení větru v minimech s teplotami až pod -15 °C, jiné se přiklání k mírnějšímu ochlazení," uzavřela Honsová.

Související obsah

Otázkou také zůstává, zda se přes Česko přežene i sněhová bouře. Ta má příští středu zasypat sněhem severovýchod Německa, odkud by měla přes severní Polsko doputovat do Běloruska.

Předpověď počasí na čtvrtek 4. února:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz