mluví se o terorismu

Francie čelí sérii útoků! Zemřeli nejméně čtyři lidé, další byli zraněni

Martin Klícha
Martin Klícha
29.10. 2020 14:09
Téma:

Francie čelí útokům na své obyvatele. Hned ráno muž při incidentu v Nice zabil tři lidi, jedné oběti měl téměř uříznout hlavu. Starosta hovořil o terorismu. Následně se začaly objevovat zprávy o dalších útocích. V Avignonu byl zastřelen muž, který měl policii a obyvatele ohrožovat nožem a křičet Alláhu akbar. Ve městě Džidda v Saúdské Arábii pak došlo k útoku na člena stráže francouzského konzulátu. Francie zvýšila stupeň varování před terorismem.

Francouzská policie od čtvrtečního rána zasahovala u velmi vážného incidentu ve městě Nice nedaleko baziliky Notre-Dame. Pachatel zaútočil nožem na několik lidí, starosta města potvrdil, že tři z nich zemřeli. Podezřelý byl zadržen.

 

Pachatel měl při útoku zabít podle francouzského portálu LeFigaro dvě ženy a jednoho muže. Útočník měl jedné z obětí téměř uříznout hlavu. Brutální útok se měl odehrát přímo v kostele.

  

Policie zatím možný motiv nekomentovala, podle starosty Nice Christiana Estrosi je již téměř jasno: "Jsem na místě společně s národními i městskými policisty, kteří zadrželi útočníka. Můžu potvrdit, že vše nasvědčuje tomu, že se jednalo o teroristický útok."

 

 

Pachatelem, který byl převezen do nemocnice, má být podle portálu LeFigaro 21etý muž z Tuniska jménem Brahim Aouissaoui. Údajně měl jednat sám.

 

Úřady se o několik hodin později začaly zabývat také incidentem v Avignonu. Tam měl muž ozbrojený nožem vyhrožovat kolemjdoucím i policistům. Podle portálu Francebleu měl při útoku křičet "Alláhu akbar" (Bůh je veliký).

 

K dalšímu útoku pak mělo dojít na francouzském konzulátu v Saúdské Arábii. Pachatel měl pobodat člena ochranky, uvedla Joyce Karamová z thenationalnews.

 

Do Nice kromě starosty města zamířil také francouzský prezident Emmanuel Macron. Ten po útoku podle agentury APTN uvedl, že se musí Francie sjednotit. Také ohlásil, že zdvojnásobí počet nasazených vojáků, kteří chrání zemi před terorismem, na 7000.

 

Francouzská rada muslimské víry podle BBC odsoudila čtvrteční útok v Nice, vyzvala k solidaritě s rodinami obětí.

  

Ve Francii se rozezněly zvony za oběti útoku v Nice:

 

Ministr vnitra Gérald Darmanin svolal po rozhovoru se starostou Nice mimořádné zasedání. Ve Francii byl zvýšen stupeň varování před terorismem, oznámil po zasedání bezpečnostní rady premiér Jean Castex. Mělo by tak dojít k posílení bezpečnosti budov a dopravy.

 

Útok v Nice okomentoval například český premiér Andrej Babiš: "Jsem naprosto zděšen barbarským útokem v Nice. V této smutné chvíli stojíme za Tebou, Emmanueli Macrone, a za všemi Francouzi."

 

 

Francie před nedávnem oznámila, že se rozhodla výrazně zakročit proti radikálnímu islámu. Mnoho muslimů protestovalo proti francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi, Francie podle nich uráží proroka Mohameda a diskriminuje muslimy.

 

Spor odstartoval po brutální vraždě učitele nedaleko Paříže, důvodem k útoku mělo být to, že ukazoval svým žákům komiksy s Mohamedem. Na jednom se měl prorok objevit i s holým zadkem. Podle svědků osmnáctiletý útočník uřezal učiteli hlavu velkým kuchyňským nožem a křičel u toho Alláhu akbar (Bůh je veliký). Útočníka museli policisté zastřelit.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz