Videoreportáž

Mezi Tureckem a Francií to vře. Macron chce boj proti radikálnímu islámu

Vztahy mezi Evropskou unií a muslimskými státy se vyostřují poté, co se Francie rozhodla bojovat proti radikálnímu islámu. Muslimové po celém světě protestují proti francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi, který podpořil zveřejňování karikatur proroka Mohameda. Do francouzského prezidenta se ostře pustil jeho turecký protěješek. Evropští představitelé ale stojí za Francií.

Desetitisíce lidí protestují v Saudské Arábii, Jemenu, Pákistánu, Bangladéši, Iráku a mnoha dalších zemích. Na některých místech proti demonstrantům musela zasahovat policie.

Francie údajně uráží proroka Mohameda a diskriminuje muslimy. Vadí jim i vyjádření prezidenta Macrona, že islám je třeba reformovat. "Nemáme nepřátele v žádné zemi, ale jsme naštvaní kvůli urážkám našeho proroka, kterých se dopustil francouzský prezident. Tohle nedovolíme," prohlásil jeden z obyvatelů Sýrie.

Lidé pálí Macronovy fotografie i francouzské vlajky. Podle tureckého prezidenta Erdogana potřebuje francouzský prezident vyšetření a představitelé Evropské unie jsou pravicoví extrémisté.

Související obsah

"Jste fašisté ve skutečném smyslu slova. Jste spojovací článek nacistického řetězce," vzkázal EU Erdogan. "Vyzývám svůj lid, nekupujte si žádné francouzské zboží," rozzuřil se.

Na mnoha místech francouzské produkty už zmizely z pultů. Macron ale podle svých slov jen brání svobodu slova. "Prezident neřekl nic proti muslimům obecně. Muslimové jsou součástí naší společnosti," podpořila Macrona francouzská ministryně kultury Roselyne Bachelotová.

Za francouzského prezidenta se postavila Evropská komise i představitelé dalších evropských zemí. "Stojíme za Francií, které chceme vyjádřit solidaritu také v souvislosti s osobními útoky prezidenta Erdogana na prezidenta Macrona. Myslím, že jsou přízemní a absolutně nepřijatelné," prohlásil německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Související obsah

Celý spor začal po brutální vraždě učitele, který ukazoval žákům karikatury proroka. Francouzská vláda se pak rozhodla bojovat proti radikálnímu islámu a tamní policisté zatkli spoustu podezřelých. Zavřeli i mešitu, která údajně šíří radikální islám.

Mezi Evropskou unií a Tureckem se tak dále zvyšuje napětí. Olej do ohně v poslední době přilévají průzkumné plavby tureckých lodí, které prý hledají nerostné zdroje ve sporných vodách s Řeckem, a také podpora Ázerbájdžánu Tureckem v konfliktu s Arménií.

Patrik Balcar, Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Videoreportáž

Důležité Události

Píše se na Deník.cz