Minneapolis

Policista klečel černochovi na krku, ten zemřel. Teď ho obvinili z vraždy

Policista Derek Chauvin při zásahu
Zdroj: Profimedia
Policista klečel muži na krku
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Publikováno 30. 5. 2020
Téma:

Policisté v americkém Minneapolis zadrželi bývalého kolegu Dereka Chauvina. Čelí obvinění z vraždy muže, kterému při zatýkání klečel na krku. Přestože si George Floyd stěžoval, že nemůže dýchat, Chauvin z něj neslezl. Jeho smrt vyvolala protesty po celé zemi.

Chauvina policie zatkla čtyři dny poté, co Floyd zemřel. Informoval o tom komisař z odboru pro veřejnou bezpečnost John Harrington. Bývalý policista byl zatím obviněn z vraždy třetího stupně a zabití. Podle státního zástupce Marka Freeemana ale mohou přijít další obvinění.

 

Freeman uvedl, že kriminalisté museli nejdříve shromáždit dostatek důkazů. "Ani včera odpoledne jsme ještě neměli vše, co jsme potřebovali," citoval státního zástupce v pátek portál CBS. Je to prý vůbec nejrychleji, kdy jeho tým obvinil policistu. Chauvin je nyní ve vazbě.

 

Obviněni budou zřejmě i další tři policisté, kteří se zásahu účastnili. Ani jeden z nich Floydovi nepomohl. Vyšetřovatelé je ale po výslechu propustili domů. "Připadalo nám adekvátní soustředit se na nejnebezpečnějšího pachatele," sdělil Freeman. I tato trojice přišla o práci.

 

 

Policisté vyjížděli v pondělí 25. května k obchodu v Minneapolis, kde měl černoch platit padělanými bankovkami. Při nasazování pout kladl podle hlášení Floyd odpor a odmítal nastoupit do policejního auta s tím, že trpí klaustrofobií.

 

Nakonec Floyd upadl na břicho na zem. Dva policisté mu drželi nohy a ruce, Chauvin si pak klekl na jeho krk. Na záběrech z kamery, kterou měl na těle další policista, je slyšet, jak Floyd prosí, aby ho Chauvin pustil, že nemůže dýchat. "Mluvíš v pohodě," odpověděl mu Chauvin.

 

Po pár minutách se Floyd přestal hýbat a při převozu do nemocnice zemřel. Jeho smrt vyvolala bouřlivé protesty po celé zemi, demonstranti zapálili policejní stanici v Minneapolis. Jde o další v řadě případů, kdy bělošský policista použil přehnané násilí proti černochovi.

 

 

Policisté při protestech zadrželi i zpravodajský tým televize CNN, který byl zrovna uprostřed živého vstupu. Zhruba za hodinu byl reportér Omar Jimenez a kameramani propuštěni, guvernér Minnesoty Tim Walz se jim omluvil. Všichni se pak vrátili ke své práci a informovali o demonstracích dál.


Podívejte se na reportáž TV Nova o prostestech v Minneapolis:

TN.cz