Ministr zahraničí USA

Pompeo s Babišem probral obchodní záležitosti a navštívil Miloše Zemana

Simona Šimková
Simona Šimková
Publikováno 12. 8. 2020
Téma:

Ministr zahraničí Spojených států Mike Pompeo pokračuje v návštěvě České republiky. Dopoledne se v rezidenci amerického velvyslance sešel se zástupci pěti českých a amerických technologických firem. Pak ho čekal maraton setkání s českými politiky.

Zásadním bodem jednání byla dostavba jaderné elektrárny Dukovany. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dal nenápadně premiérovi Babišovi ultimátum. Naznačil, že pokud při dostavbě jaderné elektrárny Dukovany bude mít hlavní slovo Rusko nebo Čína, mohly by ochladnout česko-americké vztahy.

 

"Při dostavbě Dukovan hraje důležitou roli vývěr správného partnera. Partnerství s ruskými či čínskými společnostmi může podkopat suverenitu České republiky a země by byla méně důvěryhodným partnerem," řekl na tiskové konferenci pod kopcem na Úřadu vlády.


Americký ministr zahraničí dal Babišovi nenápadné ultimátum:

 

"Tam je to jednoznačně řečeno, že ať bude americkým prezidentem i dalším prezidentem Donald Trump, tak by Amerika s čínským anebo ruským investorem měla problém," tvrdí politolog Jan Kubáček.

 

O stavbu jaderného bloku se podle dostupných informací uchází pět firem – francouzská, jihokorejská, americká, čínská a ruská. "Je podle mého názoru důležité, aby tuto strategickou zakázku dostala firma, která je z demokratické a svobodné země," tvrdí europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

 

 

"Co se týká jádra, tak my samozřejmě vnímáme zájem americké strany," řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S Pompeem se při jednání také dotkli výstavby sítí nové generace – tzv. 5G. Ministr zahraničí zkritizoval Česko za jeho zavedení. Jedním z hlavních témat byla svoboda a Pompeo zavzpomínal i na Chartu 77 a Václava Havla.

 

Po jednání s premiérem Babišem pak americký ministr zahraničí vyrazil mimo jiné i k prezidentu Zemanovi. Podle amerického ministerstva zahraničí šlo spíš o zdvořilostní návštěvu. Přítomnosti Pompea na Hradě využila i skupina demonstrantů. Příjezd návštěvy na druhé nádvoří tak provázel pískot a mávání transparentů namířených proti Babišovi a Zemanovi.

 

Hlavním tématem jednání s Pompeem byl obchod, říká premiér:

 

Mike Pompeo v Praze rozhodně nelenil. Po setkání s představiteli technologických firem jej čekal oběd v Kramářově vile s premiérem Andrejem Babišem a při té příležitosti spolu probrali témata týkající se především bezpečnosti mobilních 5G sítí, kybernetické bezpečnosti, iniciativy Trojmoří nebo vzájemné spolupráce v rámci pandemie Covid-19.

 

Mike Pompeo se během středy sešel i se senátory. Šéf zahraničního výboru Pavel Fischer už dopředu avizoval seznam témat – mezi nimi byl například i odkaz Václava Havla, nebo sociální síť Tik Tok, o jejímž zákazu v USA nedávno mluvil prezident Donald Trump.

 

 

Na závěr oficiálního programu se Pompeo krátce po 15. hodině setkal na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem. Podle stránek Kanceláře prezidenta byl jednání přítomen i premiér Babiš.

 

Pompeovy ženy Susan se ujala manželka Andreje Babiše Monika. Obě dámy si zřejmě padly do noty a společně navštívily Karlův most.

 

Mike Pompeo je coby ministr zahraničí USA v České republice poprvé. Šéf americké diplomacie navštívil Česko naposledy před devíti lety – tehdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonová se 23. prosince 2011 zúčastnila pohřbu Václava Havla.

vbo TN.cz