mýtus nebo pravda

Porazí virus česnek či sušička rukou? Lidé zkouší i nebezpečné metody

Onemocnění
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Regina Zajícová
Regina Zajícová
28.2. 2020 8:33
Téma:

Lidé se snaží koronaviru zabránit různými způsoby, některé však nejsou účinné. Například jedí často česnek, používají sušičku rukou nebo stříkají na tělo chlor. Některé věci jim však mohou ublížit a koronaviru nezabrání. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto vyvrátila několik mýtů šířících se po světě.

Sušička rukou

Sušičky rukou najdete na různých toaletách v nákupních centrech, nebo třeba i v zaměstnání. V poslední době u nich lidé často stojí a věří, že jim pomohou zničit koronavirus Covid-19. Podle WHO tomu tak není. Důležité je si ruce umývat mýdlem nebo dezinfekčními prostředky.

 

UV lampa

Světová zdravotnická organizace doporučuje nepoužívat UV lampy k ochraně před koronavirem. Lidé by neměli lampy používat na ruce nebo jiné části těla, jelikož mohou způsobit podráždění kůže.

 

Alkohol nebo chlor

Lidé na své tělo stříkají alkohol nebo chlor a domnívají se, že tyto prostředky virus zabijí. Není to však pravda. Postřik těchto látek může být škodlivý pro sliznici nebo oděv. Jak alkohol, tak chlor mohou být užiteční k dezinfekci různých povrchů, ale měly by se používat podle příslušných doporučení.

 

Infračervený teploměr

Někteří používají infračervený teploměr v domnění, že u nich odhalí virus. Skenery jsou však účinné jenom v případě, že se už u člověka horečka objevila.

 

 

 

Solný roztok

Může pravidelné vypláchnutí nosu solným roztokem viru zabránit? WHO jasně odpovídá, že ne. Podle ní neexistuje důkaz, že by tato metoda byla účinná. Může sice lidem pomoci rychleji se zotavit z nachlazení, ale nezabraňuje respiračním infekcím.

 

Česnek

Lidé se začali ládovat česnekem a doufají, že jim pomůže zabránit nákaze koronavirem. I když pomáhá při prevenci nemocí, zatím se neobjevil důkaz, že by dokázal ochránit před virem Covid-19.

 

Sezamový olej

Sezamový olej nezabije koronavirus Covid-19, i když si ho lidé dávají a doufají, že se nemocí nenakazí.

 

Český Státní ústav pro kontrolu léčiv varuje před používáním chlorochinu. Na sociálních sítích se objevila zpráva o tom, že by měla tato látka používaná v lécích na malárii koronavirus porazit. Účinek ale není potvrzen a SÚKL před takovým postupem varuje.

 

 

 

Na českých dálnicích se objevily informace o koronaviru:

 

 

 

 

TN.cz